29/09/2017 | Yazar: Kaos GL

Aksaray İdare Mahkemesi, cinsiyet geçiş sürecinin ardından kişinin diplomasının yeni kimlik bilgelerine göre düzenlenmesi talebinin hukuki olduğuna karar verdi.

Rektörlüğün kararına İdare Mahkemesi’nden iptal Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Aksaray İdare Mahkemesi, cinsiyet geçiş sürecinin ardından kişinin diplomasının yeni kimlik bilgelerine göre düzenlenmesi talebinin hukuki olduğuna karar verdi.

Üniversiteden mezun olduktan sonra cinsiyet geçiş sürecini tamamlayan trans erkek T., diplomasının yeni kimlik bilgelerine göre düzenlenmesi için üniversiteye başvurdu ancak başvurusu üniversite rektörlüğü tarafından reddedildi.

T., Pembe Hayat ile birlikte rektörlüğün kararını Aksaray İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Aksaray İdare Mahkemesi rektörlüğün red kararını iptal ederek, diplomanın yeni kimlik bilgilerine göre yeniden düzenlenmesinin hukuki bir talep olduğuna hükmetti.

“Kişinin diplomasının yeni kimlik belgelerine göre düzenlenmesi istemi hukuka uygundur”

İdare Mahkemesi kararında, kişinin yeni kimlik bilgilerine göre diplomasının tanzimini istemesinin hukuka uygun olduğunu belirtti. Karar, rektörlüğün diplomayı yeni bilgilere göre düzenlememesi durumunda kişinin büyük sorunlar yaşayabileceğine dikkat çekti.

“Bize bir yasa lazım”

Pembe Hayat Derneği daha önce de cinsiyet geçiş sürecinin ardından yeni cinsiyetlerine ve kimliklerine kavuşan transların diplomalarının yeniden düzenlenmesi için hukuki başvuruda bulundu. Dernek, Mayıs ayında, trans kadın Ece’nin diplomasını yeniden düzenlemeyi reddeden Marmara Üniversitesi’ne hukuki süreç başlattı.

Ece’nin hukuki sürecine yönelik Pembe Hayat Derneği, #BizeBirYasaLazım hastagiyle sürdürdüğü kampanyaya destek için bir video da hazırladı. Kampanyanın videosuna buradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret