28/12/2023 | Yazar: Kaos GL

Halk TV’de İrfan Değirmenci'nin sunduğu Halk Meydanı programına "LGBT+ konusundaki değerlendirmeler nedeniyle milli ve manevi değerlere aykırılıktan" yüzde 3 idari para cezası verildi.

RTÜK’ten Halk TV’ye “LGBT+ konusundaki değerlendirmeler” nedeniyle para cezası Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP), Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşçı, senenin son kararlarını duyurdu.

X hesabından RTÜK’ün kanallara verdiği cezaları duyuran Taşçı, Halk TV’ye “LGBT+ konusundaki değerlendirmeler nedeniyle milli ve manevi değerlere aykırılıktan % 3 idari para cezası verildiğini” açıkladı. 

CHP'li bir diğer RTÜK üyesi Tuncay Keser ise, Halk TV'ye bu cezanın "24-25 Kasım 2023 tarihli Halk Meydanı programında “toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” ilkesinin ihlal edildiği gerekçesiyle" verildiğini belirtti.

İrfan Değirmenci'nin sunduğu program, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında aralarında Esmeray Özadikti'nin de olduğu feministleri, kadın ve LGBTİ+ hakları savunucularını konuk almıştı.

Taşçı, RTÜK'ün televizyon kanallarına yönelik cezalarını şu şekilde sıraladı:

"Tarikat ve cemaatlerin iç yüzünü kurgusal olarak anlatan Kızıl Goncalar dizisine “toplumun milli ve manevi değerlerine” aykırılıktan Üst Kurul % 3 idari para 2 kez de program durdurma cezası verdi.

Fox TV’ye Somali Cumhurbaşkanının oğlunun kurye Yunus Emre Göçer’e çarparak ölümüne neden olması ve hakem Halil Umut Meler’e saldıran Ankaragücü’nün eski başkanı Faruk Koca’nın saldırmasına ilişkin değerlendirmeler nedeniyle 'tarafsız! davranmadığı savıyla %3 idari para cezası

Halk TV’ye “terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak şekilde” sunulduğu iddiasıyla %3 idari para; aynı kanalda LGBT+ konusundaki değerlendirmeler nedeniyle milli ve manevi değerlere aykırılıktan % 3 idari para cezası verildi

SZC televizyonundaki programda TÜİK çalışanının işsizliği az göstermelerinin karşılığında prim, terfi aldıklarına ilişkin sözlerinin aktarılması nedeniyle “tarafsızlık” ihlali savıyla % 3 idari para cezasına RTÜK oy çokluğuyla karar verdi.

RTÜK, Tele 1’e “kişileri küçük düşürmekten” % 3; aynı kanala kara para aklama yöntemlerinin tartışıldığı program nedeniyle % 3,  kanalda Yılmaz Güney’in tartışıldığı programa da “suçluyu övmekten” %3 idari para cezasına karar verdi.

KRT’de Zafer Arapkirli’nin Çalışma Bakanı Işıkhan’ı “aşırı yoksulluk yok” sözleri Sağlık Bakanı Koca’yı da yurtdışına giden doktorlar için “para” için gittiklerine dönük el işaretini eleştirmesinden dolayı “küçük düşürmekten” kanala % 3 idari para cezası verildi.

TGRT’ye haber bülteninde Starbucks bardağının görünmesi nedeniyle “gizli ticari iletişim”den %3 idari para cezası verildi."


Etiketler: insan hakları, medya
İstihdam