05/12/2022 | Yazar: Kaos GL

GQ Türkiye - Men of The Year 2022 Ödülleri, “Karakol” klibiyle ilgili yaşanan sansür haberleri ve yoğun gündem sebebiyle Mabel Matiz’in ödül takdim etmesinden son gün vazgeçti ve sanatçıya haber vermedi.

“Sansürün kendisini de, olayın geneline hasıl olan dev iletişimsizliği de son derece yanlış ve nezaketsiz buluyorum” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

GQ Türkiye - Men of The Year 2022 Ödülleri, “Karakol” klibiyle ilgili yaşanan sansür haberleri ve yoğun gündem sebebiyle Mabel Matiz’in ödül takdim etmesinden son gün vazgeçti ve sanatçıya haber vermedi.

Haftalar öncesinden kime ödül takdim edeceği kendisine ve ekibine bildirilen sanatçı, ödül töreninden iki gün önce bu bilgiler son kez teyit etti ve törene katıldı. Kendisine bildirilen ve takdim edeceği ödül sırasında, takdim için başka biri sahneye çağrıldı.

Törenin ardından Matiz, GQ Türkiye ekibinden konu hakkında bilgi sahibi bir kişiye ulaştı. Yazın “Karakol” klibiyle ilgili yaşanan sansür haberleri ve yoğun gündem sebebiyle GQ Türkiye ekibinin son gün kendisiyle ilgili takdimden vazgeçtiğini, gün boyu kendi içlerinde bunun görüşmelerinin / tartışmalarının yapıldığını birinci ağızdan öğrendi. Son dakika yapılan bu değişiklik sanatçıya bildirilmemişti.

Matiz konuya “Şahsıma yapılan bu nezaketsizliği ve ayrımcılığı yine de paylaşmak, kamuoyunun takdirine sunmak istedim” diyerek süreci takipçileriyle paylaştı:

“Bu ilk hikaye değil. Derim kalın. Böyle şeyler ara ara oldu, bunlar beni yolumdan, oluşumdan döndürmedi. Döndürmez de. Büyütmemeyi ve yola devam etmeyi hep düstur edindim. Ödül takdim edip etmemek de zaten bir mesele değil. Ancak ana teması ‘Co-exist’ yani ‘bir aradalık’ olan, uzun uzun ‘bir aradalık’ konuşmalarının yapıldığı, sponsorlarla dolup taşmış bir gecede, şahsıma yapılan bu nezaketsizliği ve ayrımcılığı yine de paylaşmak, kamuoyunun takdirine sunmak istedim.

Sansürün kendisini de olayın geneline hasıl olan dev iletişimsizliği de son derece yanlış ve nezaketsiz buluyorum.

GQ Türkiye ekibi ile gün boyu süren görüşmelerimizde kendileri elbette böyle bir sansürün asla konu olamayacağını, ekip içinden gelen bilginin gerçeği yansıtmadığını, bunun yalnızca ‘organizasyonel bir hata’ olduğunu söylediler. Mobbing üzerinden sansürün normalleştirildiği bir ortamda bunu itiraf etmelerini zaten beklemiyoruz. Zaten yoğun olan gündemi bu küçük meseleyle meşgul ettiğim için affınıza sığınıyorum. Ancak ortak bilincin gelişmesi ve büyük değişimin tam olarak gerçekleşmesi için, bu tür hikayelerin paylaşılmasını önemli buluyorum.

Bizler ancak birbirimizin varlığını kabul ederek, birbirimizi anlamaya çalışarak, birbirimize el uzatarak bir arada olabileceğiz. Ancak o zaman güzel, ferah, daha aydınlık bir yere varabileceğiz. Birbirimizi yok sayarak, birbirimize haksızlık ederek değil. Hayatın her anında bu bilince ihtiyacımız var.”


Etiketler: medya
İstihdam