06/12/2022 | Yazar: Kaos GL

İnter Dayanışma’nın yaşlı intersekslere dikkat çeken “Sarı, Mor, Gümüş: İnterseks Yaşlılar” rehberi dijital ortamda erişilebilir.

“Sarı, Mor, Gümüş: İnterseks Yaşlılar” rehberi yayında Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

OII Avrupa bu yıl 26 Ekim – 8 Kasım İnterseks Farkındalık ve Dayanışma haftalarında “Sarı, Mor, Gümüş” kampanyasıyla yaşlı intersekslere dikkat çekti. Kampanya güncellenerek devam edecek.

İnter Dayanışma, kampanyayı Türkçe’ye kazandırdı ve Belgin Günay’ın yaşlanan interseksler ile ilgili bir yazısını da ekleyerek, bu konuda bir rehber oluşturdu.

Rehberin girişinden

“Günümüzde interseks kişilerin karşılaştığı insan hakları sorunları konusunda daha fazla farkındalık var. Ancak bu çoğunlukla patolojikleştirmenin ve interseks genital sakatlanması/mutilasyonu (IGM) gibi zararlı tıbbi uygulamaların farklı cinsiyet özellikleriyle doğan bebekler, çocuklar veya genç yetişkinler üzerindeki çeşitli etkilerine odaklanırken, son 70 yılda ortaya çıkan bir popülasyonun durumu hakkında daha az şey biliniyor: IGM ve diğer tıbbi zararlı uygulamalardan kurtulanlar olarak yaşlanan interseks kişiler.

Yaşlı interseks kişiler, 1950’lerde dünya çapında yayılmaya başlayan interseks organlarının sistematik tıbbi ‘yönetiminden’ genellikle çok genç yaşlardan itibaren etkilenen yeni bir insan popülasyonudur.

Bu zararlı uygulamalara maruz kalan bireyler, bu tür müdahalelerin vücutları ve zihinleri üzerindeki yaşam boyu süren sonuçlarıyla ve genellikle sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından bilgilendirilmeden veya yalan söylenerek başa çıkmak zorunda kalan yetişkinler olmaya devam ettiler. Genellikle birden fazla sorun ve zorlukla karşılaşıyorlar.”

“Sarı, Mor, Gümüş: İnterseks Yaşlılar” rehberini buradan okuyabilirsiniz.


Etiketler: insan hakları, yaşam, sağlık hakkı, yaşlılık
İstihdam