02/04/2020 | Yazar: Kaos GL

Pembe Hayat; seks işçileri, müşteriler, üçüncü şahıslar ve seks işçisi dostları için hazırlanan yönergeyi Türkçeleştirerek yayımladı.

Seks İşçileri, Müşteriler, 3. Şahıslar ve Seks İşçisi Dostları için Koruyucu Yönerge yayımda Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Pembe Hayat, Butterfly Asian and Migrant Sex Workers Support Network ve Maggie’s Toronto Sex Workers Action Project tarafından seks işçileri, müşteriler, üçüncü şahıslar ve seks işçisi dostları için hazırlanan yönergeyi sade bir dille Türkçeleştirerek web sitesinde yayımlandı:

“Koronavirüs (COVID-19) salgını, dünyada büyük oranda stres ve panik yarattı. Ancak biz seks işçileri, yaşadığımız birçok zorlu durumda birbirimizi korumayı ve güvende tutmayı sağladık. Bunu on yıllardır yapıyoruz! Bu sebeple, bildiklerimizi hepimizle paylaşmak ve bu zorlu durumu nasıl atlatacağımızı hep birlikte öğrenmek istiyoruz.

Koronavirüs salgını, pek çok seks işçisini zor duruma soktu. İşsizlik sigortası, ücretli hastalık izni gibi pek çok iş güvencesine sahip olmayan seks işçileri, görüşmelerin iptal edilmesi ve/veya azalması, evlerin kapanması ve hastalık durumundan dolayı büyük maddi kayıp yaşamakta. Bu denli güvencesiz bir sektörde çalışan biz seks işçilerinin çalışamaması durumunda güvencesiz bir duruma düşmesi kaçınılmazdır.

Sosyal mesafelenme kuvvetle tavsiye edilirken, özellikle fiziksel temaslı güvencesiz seks işçiliği yapan işçiler ve diğer düşük gelirli işlerde çalışan kişilerin bu öneriye uyması fazlasıyla zorlayıcı oluyor. Çünkü, bu tarz sosyal mesafelenme önlemleri bizlerin gelir kaybına neden oluyor ve temel ihtiyaçlarımızı karşılayamayacak durumda olabiliyoruz.”

Yönergeye buradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: sağlık
Dijital