18/09/2020 | Yazar: Kaos GL

Selin Ciğerci, Deniz Akkaya hakkında önleyici tedbir kararı alınmasını talep etti. Mahkeme Akkaya’nın üç ay boyunca Ciğerci’ye yönelik şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmamasına karar verdi.

Selin Ciğerci, Deniz Akkaya hakkında tedbir kararı aldırdı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Selin Ciğerci, kanunda şiddet olarak tanımlanan tutum ve davranışlara maruz kaldığı gerekçesiyle Deniz Akkaya hakkında önleyici tedbir kararı alınmasını talebiyle mahkemeye başvurdu.

Mahkeme, Deniz Akkaya’nın üç ay boyunca Selin Ciğerci’ye yönelik şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmamasına karar verdi. Ayrıca, Akkaya’nın Ciğerci’nin bulunduğu konuta, okula ve iş yerine yaklaşmamasına ve hiçbir surette iletişim araçlarıyla rahatsız etmemesine de hükmetti.

Akkaya’nın tedbir kararına uymaması halinde hakkında zorlama hapsi verilecek.

“Transfobinin karşısında Selin Ciğerci’nin yanındayız!”

Pembe Hayat, Selin Ciğerci’nin yanında olduğunu şöyle duyurdu:

“Transfobinin karşısında, Selin Ciğerci’nin yanındayız. Selin Ciğerci’nin şahsında hedef haline getirilen tüm translardır, trans kadınlardır, trans erkeklerdir. Hakkımız olanı alacağız. Kaybeden, transfobikler ve onların ayrıcalıklı düzeni olacaktır.”

Ne olmuştu?

Deniz Akkaya, Uçankuş TV’de sunuculuğunu yaptığı Canlı Masa programında Selin Ciğerci’nin eltisi diye tanıtarak bir kadına taşıyıcı annelik yaptırdığını iddia etti. Programa canlı bağlanan Ciğerci, iddianın doğru olmadığını “Şu an ne hamile olan birisi var ne taşıyıcı anne var. Ben sadece isteklerimi söyledim. Ha evlatlık alırım, istersem de öyle yaparım” diyerek ifade etti.

Akkaya, canlı yayın konuğu Ciğerci’ye “Yapamazsın öyle kafana göre yapamıyorsun işte. Marketten bisküvi almıyorsun, herkes annelik normlarına uygunsa çocuk sahibi olabilir” dedi. Ciğerci “Daha çocuğum olmadan böyle yorumlar yapıyorsunuz, ayıp” deyince Akkaya’nın “Selincim, senin çocuğun olamaz. Kanunlar izin vermiyor” demesi üzerine Ciğerci, Akkaya’ya “Sana ne? Sen kendi işine baksana!” diyerek cevap verdi.

Akkaya, yayının ertesi günü Instagram profilinde Ciğerci’nin geçmiş tarihli özel görüntülerini “Anne baba olmanın kaidelerini devlet net şekilde çizmiştir. Fuhuş da değil sadece, devlet der ki ‘Senin anne baba olmaya ehliyetin yok’ bu kadar basit” yazarak izinsiz olarak yayınladı.


Etiketler: insan hakları
nefret