23/02/2018 | Yazar: Kaos GL

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin yayınladığı “Şifalı Bilgiler” bülteninin ikinci sayısı dijital platformda!

Şifalı Bilgiler’in ikinci sayısı yayında! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin yayınladığı “Şifalı Bilgiler” bülteninin ikinci sayısı dijital platformda!

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin “Dilimizi Dönüştürüyoruz: Cinsel Şiddet Alanında Hak Temelli Habercilik” projesi kapsamında çıkarttığı “Şifalı Bilgiler” bülteninin ikinci sayısı dijital ortamda yayınlandı.

Dosya Konusu: Cinsel Şiddetle Genç Mücadele!

Dosya konusu “Cinsel Şiddetle Genç Mücadele” olan ikinci sayıda; cinsel şiddetle mücadelede hem gençlerin kendi örgütledikleri oluşumlardan bazılarının, hem de onların ihtiyaçlarına odaklanan, düşünce ve deneyimlerine alan açan sivil toplum kuruluşları ile kurumlardan birkaçının flört şiddeti üzerine çalışmalarını ve alandaki deneyimlerini bir araya getirildi. Sayıda 40tilki Kadın İnisiyatifi, Atılım Üniversitesi KASAUM, Genç LGBTİ+ Derneği, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi’nin önemli paylaşımlarına yer verildi.

CŞMD’nin Temmuz 2017’den bugüne gerçekleştirdiği çalışmalara yer verilen CŞMD’den Haberler bölümünde spor, gençlik, eğitim alanlarındaki çalışmalar ve kurumsal işbirliklerle ilgili bilgileri, 2018’de geliştirilmesi planlanan dijital aktivizm planları yer aldı. Gündem bölümünde ise Türkiye’den öne çıkan haberler kısmında hak temelli habercilik diline dair öneriler; sivil toplum alanından ve dünyadan güncel örneklerle cinsel şiddetle mücadeleye yönelik çalışmaları paylaşıldı.

Aykut Bora ve Efsun Sertoğlu “Uysallık ve Özsavunma Üzerine Ruhsal-Eğitsel Bir Bakış” yazısı ile yetişkinlerin uysallık beklentisine ve çocukların özkoruma ve özsavunma hakkına dair bilgiler paylaştı.

Leyla Soydinç ise cinsel şiddetle ilgili önemli kavramlardan biri olan “mağdur suçlayıcılık” hakkında hem tanımlayıcı bilgiler sundu, hem de bu kavramın sosyal ve psikolojik boyutlarını açıkladı.

Akademisyen Ezgi Toplu Demirtaş röportajında ise bu alandaki bilimsel yaklaşımlara, kendisinin flört şiddeti üzerine gerçekleştirdiği akademik çalışmalara ve genel olarak cinsel şiddetle mücadele hakkındaki fikirlerine yer verildi.

“Sporda ‘kabul’ süreci ve zorbalık” başlıklı yazısı ile sportif oyunlardaki ataerkilliği, heteroseksizmi ve homososyaliteyi inceleyerek bunların genç sporcular açısından oluşturduğu hasarlara dikkat çeken Safter Elmas, bu hasarların önlenmesine ve koruyucu yöntemlerin geliştirilmesine dair önemli çözüm önerilerini ekleyerek spor alanındaki cinsel şiddetle mücadele için bilgiler sundu.

Özge Özgüner, hayvanların cinsel ve bedensel haklarına yer verdiği yazısında türcülük kaynaklı kökleşmiş sorunlara dikkat çekerek hayvana yönelik cinsel şiddetin ve hayvanların bedensel haklarının gasp edilmesinin altında yatan temel sorunları aktardı.

Cinsel şiddet haberleri ve sorumlu habercilik üzerine yazısı ile Hilal Esmer, son yıllarda medyada daha sık yer bulan haberlerde hem haber oluştururken gazetecilerin dikkat etmesi gereken noktalara, hem de sosyal medya paylaşımlarındaki sorunlarına değinerek güçlendirici bir yaklaşım için öneriler sundu.

Şehlem Kaçar ise bir terapi yöntemi olarak sanatı ele aldığı yazısında fototerapi konusuna odaklanarak otoportre çalışmalarının terapötik süreçlerine dair bilgiler paylaştı.

Şifalı Bilgiler’in ikinci sayısına buradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: medya
Nefret