16/02/2022 | Yazar: Kaos GL

Kundura Sinema, Mart ayına “Sinemanın Edepsiz Kadınları” seçkisinin ikincisiyle merhaba diyecek.

Sinema’nın Edepsiz Kadınları, Kundura’da Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kundura Sinema’nın geçen yıl ilkine ev sahipliği yaptığı sessiz film programı Sinema’nın Edepsiz Kadınları ikinci bölümüyle devam ediyor. Adını, Donald Trump'ın 2016 yılında Başkanlık Tartışması sırasında rakibi Hillary Clinton’a yönelik bir hakaret olarak sarf ettiği ve bir anda küresel bir feminist hareketinin sloganına dönüşen “nasty woman” (edepsiz kadın) sözünden alan program; ahlâk kavramı ve cinsiyet rolleriyle sınırlandırılmayı reddeden, kuralları hiçe saymış kadın komedyenlere selam gönderiyor.

Dönemin meşhur olan ama bugün isimleri unutulmuş kadın komedi oyuncularına saygı duruşunda bulunan programın ikincisi; 1899-1914 tarihleri arasında ABD, Fransa ve İtalya’da çekilmiş sessiz kısa filmlerden özel bir seçkiyi bir araya getiriyor.

Küratörlüğünü EYE Filmmuseum'un Sessiz Sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı, film akademisyeni, yazar, feminist ve kuir aktivist Laura Horak ve film ve medya yazarı Maggie Hennefeld’in yaptığı program kapsamında 6 kısa film Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak ve gösterimler piyanist, müzisyen ve prodüktör Gonca Feride Varol’un canlı müziği eşliğinde gerçekleşecek.

Film gösterimleri hakkında ayrıntılı bilgiye ve biletlere buradan ulaşabilirsiniz.

LAUGHING GAS
ABD, 1907, 6’40”

MARY JANE'S MISHAP; OR DON’T FOOL WITH THE PARAFFIN
Birleşik Krallık, 1903, 4’

LE BATEAU DE LÉONTINE / BETTY’S BOAT
Fransa, 1911, 4’48”

ROSALIE A LA MALADIE DU SOMMEIL
Fransa, 1911, 4,5’

DAISY DOODAD'S DIAL

ABD, 1914, 10’

LEA BAMBOLA

İtalya, 1913, 6’

MADAME FAIT DU SPORT (Madame is Athletic)

Fransa, 1908, 10’

THE RED GIRL AND THE CHILD

ABD, 1910, 17’


Etiketler: kadın, kültür sanat
nefret