12/06/2018 | Yazar: Kaos GL

LGBTİ+ yönetmenler sinema sektörünü tartışmak için bugün İstanbul’da bir araya geliyor.

Sinema sektöründe sınırlar: LGBTİ+ yönetmenler anlatıyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

LGBTİ+ yönetmenler sinema sektörünü tartışmak için bir araya geliyor.

Sosyal Politikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) ve Documentarist, sinema sektöründeki ayrımcılıklara ilişkin forum düzenliyor. Etkinlikte dört LGBTİ+ yönetmen kendi deneyimlerinden yola çıkarak sektörü tartışacak.

Bugün (12 Haziran) saat 16.00’da Yapı Kredi Kültür Sanat’ta yapılacak etkinliğe Nilgün Küçükbatman, Bahar Kılıç, Ada Ayşe İmamoğlu ve Asya Leman katılacak. Etkinliğini moderatörlüğünü ise Benim Çocuğum filminin yönetmeni Can Candan üstlendi.

Moira isimli bir kısa belgeseli ve Mikado isimli bir de kurmaca filmi olan Nilgün Küçükbatman, Başka Mevzuu yönetmenlerinden Bahar Kılıç, Mahallede LGBTİ Olmak yönetmeni Ada Ayşe İmamoğlu ve Hükmü Yok yönetmeni Asya Leman söyleşide konuşacak.

SPoD’un etkinliğe çağrısı şöyle:

“LGBTİ’ler her alanda olduğu gibi sinema sektöründe de ayrımcılığa, haksızlığa ve şiddete maruz kalıyor ama aynı şekilde mücadeleyi bırakmadan emek vermeye de devam ediyor. Bu seneki Onur Haftası’nın teması “Sınır” iken biz de sinema sektöründeki sınırlar, sınırlılıklar, sektörde yaşanılan sorunlar ve LGBTİ+ sinemacıların deneyimlerini konuşmak için bir araya geliyoruz.”


Etiketler: kültür sanat