11/06/2019 | Yazar: Kaos GL

Queer/Feminist dile ve üretime alan açmayı hedefleyen SINIR/SIZ ALAN sergisi, izleyiciyi “alan” üzerine bir düşünme egzersizine davet ediyor.

SINIR/SIZ ALAN sergisi kapılarını açıyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Queer/Feminist dile ve üretime alan açmayı hedefleyen SINIR/SIZ ALAN sergisi, izleyiciyi “alan” üzerine bir düşünme egzersizine davet ediyor.

Şafak Şule Kemancı

Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen SINIR/SIZ sergisi bu yıl ALAN temasıyla 14 Haziran tarihinde Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde yeniden kapılarını açacak.

29 Haziran’a kadar görülebilecek SINIR/SIZ ALAN sergisi mekânın, varoluşun, mevcut yaşantıların alanlarını sorgulayan ve onları genişletmeyi amaçlayan işleri bir araya getiriyor. Farklı disiplinlerden on altı sanatçının eserleriyle yer alacağı sergi, queer sanatçılara bir ifade alanı açmayı hedeflerken queer bir sanat alanı açmanın imkânları üzerine de bir tartışma ortamı yaratabilmeyi ümit ediyor.

14-29 Haziran arası gerçekleşecek sergi süresince yapılacak iki etkinlik ise arzunun, ifadenin ve dilin sınırsızlığında queer-sanat alanının imkân ve ihtimalleri tartışmaya açmayı amaçlıyor. 15 Haziran’da gerçekleşecek “Nasıl bir SINIR/SIZ ALAN?” etkinliği sergi sürecinden yola çıkarak queer bir sanat alanı açmanın imkânları üzerine konuşuyor. Sergi, aktivist sanatçılar için sınırların daraldığı, alan yaratmanın zorlaştığı bugünlerde tekrar üretime geçmeye dair bir motivasyon olurken izleyiciyi de bir aradalığa alan açmanın imkânları üzerine birlikte düşünmeye davet ediyor.

Merey Şenocak & Ayşem Ötük

22 Haziran’da gerçekleşecek “SINIR/SIZ ALAN Sanatçı Buluşması” etkinliği ise sergide eserleriyle yer alan sanatçılarla dünyada ve Türkiye’de queer/feminist sanatın neliğine, sınır ve sınırsızlıklarına dair daha geniş bir konuşma alanı yaratmayı hedefliyor.

SINIR/SIZ ALAN sergisini 29 Haziran 2019’a kadar hafta içi ve Cumartesi günleri her gün 14:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Sergide eserleri yer alan sanatçılar ise şöyle: Ugemfo, Ali Murat Gali, AntreSexual, Demhat Bella, Anıl Saldıran, Merey Şenocak & Ayşem Ötük, Hasan Aksaygın, Onur Karaoğlu, Serap Akçura, Nihat Karataşlı, Elİf KK, Şafak Şule Kemancı, Furkan Öztekin, Melis Nots, Enes Alba


Etiketler: kültür sanat
nefret