18/07/2018 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Derneği, “yılın skandalı” diye haber yapılan özel hayatın gizliliği ve çalışma hakkının ihlal edilmesine ilişkin açıklama yayınladı.

‘Skandal’, mahremiyet ve çalışma hakkı ihlalidir! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği, “yılın skandalı” diye haber yapılan özel hayatın gizliliği ve çalışma hakkının ihlal edilmesine ilişkin açıklama yayınladı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Kimse kimseyi cinsel yönelimini, cinsiyet kimliğini, cinsiyetini, cinselliğini açıklamaya ve bir başkasıyla paylaşmaya zorlayamaz.

Mustafa Ceceli, İntizar ve Sinem Gedik’in özel hayatın mahremiyeti hakkını ihlal etmiştir. Suç işlemektedir. Bu videonun dolaşıma girmesini sağlayan, yaygınlaştıran ve gerekli önlemleri almayan herkes de bu suça ortaklık etmektedir. Medya organları ayrımcılık ve nefret söylemlerine çanak tutmaktadır. Kişilerin hiçbir baskı, zorlama, şantaj olmadan cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerini paylaşması bir hak iken; eve kamera yerleştirmek, buradan elde edilen görüntüleri yaygınlaştırmak suçtur ve aynı zamanda çok açık biçimde şiddettir.

Bu videonun medyada yer alması sonrasında İntizar’ın yapım şirketinin İntizar ile sözleşmesini feshetmesi de cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık zincirini gözler önüne sermektedir. İntizar ile sözleşmesini sonlandıran Poll Production ayrımcılık yapmaktadır. Cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri nedeniyle insanların işine son vermek çalışma hakkı ihlalidir. Kişilerin özel hayatlarının mahremiyeti hakkını ihlal ederek elde edilen ‘görüntüler’ üzerinden ‘skandal’ yaratma amacı taşıyan yaklaşım ile; bu yaklaşımı takip eden çalışma hakkının gasp edilmesi ayrımcılıktır.

Kişilerin cinsel yönelim veya cinsiyet kimlikleri, boşandıkları eşleri ile birlikteliklerinden dünyaya gelen ortak çocukları ile aralarındaki velayet ilişkisi için bir ölçü değildir. Skandalın bir boyutu özel hayata yapılan bu hukuk dışı ve ayrımcı müdahale, diğer boyutu ise eski eşinin özel hayatının mahremiyetini ihlal eden, suç işleyerek elde edilen görüntüleri çocuğu ile arasındaki velayet ilişkisinin sonlanması için “fırsat” gören babalar yaratan hukuk ve toplum düzenidir.

Medya organlarına sesleniyoruz:

LGBTİ+’ların hayatlarını mercek altına yatırmaktan, didik didik etmekten vazgeçin! LGBTİ+’ların maruz kaldığı insan hakları ihlallerini görmezden gelirken; genel ahlak safsatasına sırtını dayayan, cinsiyetçi, homofobik ve transfobik yaklaşımlarla kişilerin özel hayatlarını medyada “yılın skandalı” olarak sunmaktan vazgeçin. Bir skandaldan bahsedilecekse bu, insanların evlerine kamera yerleştirme, cinsel yönelimleri nedeniyle iş sözleşmelerini feshetme skandalıdır.

Kamuoyuna sesleniyoruz:

Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği çeşitliliği ahlaksızlık değildir. İnsanların evlerine kamera koyup, bunu medya aracığıyla servis edip, İntizar ve Sinem Gedik’i cinsel saldırıların hedefi haline getirmenin hiçbir bahanesi olamaz.

Bizler Türkiye’de LGBTİ+’ların özgürce ve insan onuruna yakışır bir şekilde yaşaması için mücadele eden insan hakları savunucuları olarak İntizar ve Sinem Gedik’in maruz kaldığı bu ayrımcılık ve şiddete karşı olduğumuzu bir kez daha duyuruyoruz. İntizar ve Sinem Gedik’in haklarını savunacağız. Maruz bırakıldıkları ayrımcılık, hak ihlalleri ve sosyal medya linçine karşı birlikte mücadele etmekten onur duyarız!

İlgili yazılar:

“yılın skandalı” iki kadının birlikte olma ihtimali mi?

İntizar: Mustafa Ceceli suç işliyor

Köşe yazarları “yılın skandalı”nı nasıl değerlendirdi?

Semercioğlu çark etti

Sinem Gedik’in avukatından açıklama

 


Etiketler: insan hakları
İstihdam