23/05/2023 | Yazar: Kaos GL

“LGBTİ+’ların hakları ve yaşamları için, İstanbul Sözleşmesi’ni geri kazanmak için mücadeleden bir adım geri atmıyoruz.”

Sol Feminist Hareket’ten seçim öncesi imzaya açık bildiri Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Sol Feminist Hareket’in hazırladığı “Kadınları İkinci Turda Oy Vermeye, Sandıklara Sahip Çıkmaya ve Mücadeleye Çağırıyoruz!” başlıklı bildiriye aydınlar, akademisyenler, müzisyenler, oyuncular, hukukçular ve sanatçıların bulunduğu yüzlerce kadın imza attı.

Cumhurbaşkanı Seçimi'nin 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci turunun önemine dikkat çeken bildiri “Kadına yönelik şiddetin son bulması için, LGBTİ+’ların hakları ve yaşamları için, çocukların geleceği için, İstanbul Sözleşmesi’ni geri kazanmak için, 6284 sayılı kanunu uygulatmak için, medeni haklarımıza sahip çıkmak için, yaşamlarımız ve haklarımız için mücadeleden bir adım geri atmıyoruz” diyor.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Ülke tarihinin en önemli seçiminde ilk tur geride kaldı. İktidara geldiği günden bu yana AKP iktidarının kurmaya çalıştığı gerici ve talan düzeni kadınlara yoksulluk, şiddet ve ölüm; çocuklara ve gençlere ise geleceksizlik ve koca bir karanlık dışında başka bir şey sunmadı.

“Bir gecede İstanbul sözleşmesini yürürlükten kaldırdıktan sonra şimdi 6284 sayılı kanuna ve medeni kanuna göz dikmiş, kadın düşmanlığında birleşmiş bir karanlık ittifak hayatlarımızı ve haklarımızı yok etmek için el sıkıştı. ‘Bekar kadınları sahiplendirmek’ten bahseden, LGBTİ+’ların varlığına saldıran, çocuk istismarını meşrulaştıran bu çağ dışı zihniyetin tehditlerine karşı kadınların öfkesi, mücadelesi, direngenliği ve dayanışması hiç bitmedi!

Kadına yönelik şiddetin son bulması için, LGBTİ+’ların hakları ve yaşamları için, çocukların geleceği için, İstanbul Sözleşmesi’ni geri kazanmak için, 6284 sayılı kanunu uygulatmak için, medeni haklarımıza sahip çıkmak için, yaşamlarımız ve haklarımız için mücadeleden bir adım geri atmıyoruz, bu kötülük iktidarına teslim olmayacağız, BURADAYIZ!

“Bu karanlık düzen kazanamadı!

“Kadınlar başta olmak üzere halkın çoğunluğu tek adam iktidarını değiştirme iradesini gösterdi.

“Toplumun yarısıyız ve sözümüz, mücadelemiz, taleplerimiz memleketin dört bir yanından yükseliyor. Şimdi önümüzde bir tercih var: Önümüzdeki seçimler karanlıkla aydınlık arasındadır! Ya koyu karanlığı birlikte yırtacak ve şafağın aydınlığına kavuşacağız ya da nefessiz kalacağız.

“Tek adam rejimine son vermek için tüm kadınları oy vermeye ve sandıklara sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Eşit, özgür, laik, korkusuz ve şiddetsiz bir yaşam düşüne sımsıkı sarıldık. Biliyoruz ki, kadınlar kurtulursa ülke kurtulur, geleceğimiz kurtulur, tüm toplum kurtulur!

“Neşemizi çalanlardan hesap soralım, bu çürümüşlüğü, karanlığı el birliğiyle defedelim.

“Korkusuzca yaşadığımız, eşit ve özgür olduğumuz bir ülke bizim hakkımız ve bu ülkeyi hep birlikte kuralım.

“Haydi! Tüm kadınları bu karanlık rejimi göndermek için oy vermeye ve oylarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Bildiriye imza vermek isteyenler buradan ulaşabilir.


Etiketler: kadın, yaşam, siyaset
İstihdam