15/11/2021 | Yazar: Kaos GL

LGBTİ+’lara dair “yeni sorular sormaya cesareti arttırmaya” katkı sunmak adına Sıkça Sorulan Sorular kitapçığından her gün bir madde paylaşıyoruz.

Sor Canım: “Doktorlar bir çocuğun ‘gerçek’ cinsiyetini bilemez mi?” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Görselleştirme: Sengül Kılıç

“Tanımlama, etiketleme, sınıflandırma, tektipleştirme, kalıpyargı, önyargı, özcülük.” Bağlamdan soyutlandıklarında “dış dünyayı” anlaşılabilir kılmaya çalışan bir zihnin “otomatik ürünleri”ymiş gibi de görünen bu araçlar aynı zamanda ayrımcılığın temel bileşenleri.

Varoluşsal kimlikler arasındaki hiyerarşileri normalleştiren ve ayrımcılık ideolojisinin LGBTİ+’lara doğrultulmuş biçimlerine işaret eden “homofobi, transfobi, bifobi”, farklı boyutlardan “meşrulaştırıcı ideoloji”lerle harmanlanıp kamusal araçlarla servis edildiğinde toplumsal yaşam “nefret söylemi” ve” nefret suçları” denilen zehirli meyvelerini veriyor.

Bu mutant nefret meyvelerinin kamu olanakları seferber edilerek kasa kasa dağıtılmaya çalışıldığı şu günlerde yapabileceğimizi yapmaya devam ediyoruz: Toprağı havalandırmaya, ona ihtiyaç duyduğu mineralleri vermeye gayret göstermek.

Bunun için “Sor canım” diyoruz, LGBTİ+’lara dair sıkça üretilen “varsayımlar üzerine düşünmeye”, “yeni sorular sormaya cesareti arttırmaya” ve “kelimelerin anlamlarıyla karşılaşmaya” katkı sunmak adına Sıkça Sorulan Sorular kitapçığının güncellenmiş dokuzuncu baskısından her gün bir soruyu paylaşıyoruz.

sor-canim-doktorlar-bir-cocugun-gercek-cinsiyetini-bilemez-mi-1

Bugün yanıt bekleyen sorumuz: “Doktorlar bir çocuğun ‘gerçek’ cinsiyetinin oğlan ya da kız olduğunu söylüyorsa, bu çocuk interseks bedenini ‘gerçek’ cinsiyetiyle uyumlayan tedavilerden fayda görmez mi?”

Doğumda “gerçek” cinsiyeti tespit etmek gibi bir şey yoktur. “Gerçek” cinsiyet olarak görülen iki cinsiyet, yani kadın ve erkek, bütün cinsiyet spektrumunu yansıtmaya yetmez. Çocuğun cinsiyet karakteristiklerini yapay şekilde değiştirerek ikili cinsiyet normlarına uydurmayı amaçlayan tedaviler, çocuğun fiziksel özerklik ve bedensel bütünlüğüne karşı açık bir ihlaldir. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi, interseks çocuklar üzerinde rıza dışı gerçekleştirilen ve tıbben gereksiz cerrahi ve diğer müdahalelerin, çoğunlukla geri döndürülemez sonuçlara, ciddi fiziksel ve psikolojik sıkıntılara yol açtığını, bunların çocuğun insan haklarını ihlal eden zararlı uygulamalar olduğunu belirtmiştir. Ayrıca, interseks çocuklar dahi, bir çocuğun gelecekteki cinsiyet kimliğini öngörmek imkânsızdır.


Etiketler: insan hakları, yaşam
İstihdam