14/10/2021 | Yazar: Kaos GL

LGBTİ+’lara dair “yeni sorular sormaya cesareti arttırmaya” katkı sunmak adına Sıkça Sorulan Sorular kitapçığından her gün bir madde paylaşıyoruz.

Sor Canım: “Trans olduğunuzu nereden biliyorsunuz?” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Görselleştirme: Sengül Kılıç

“Tanımlama, etiketleme, sınıflandırma, tektipleştirme, kalıpyargı, önyargı, özcülük.” Bağlamdan soyutlandıklarında “dış dünyayı” anlaşılabilir kılmaya çalışan bir zihnin “otomatik ürünleri”ymiş gibi de görünen bu araçlar aynı zamanda ayrımcılığın temel bileşenleri.

Varoluşsal kimlikler arasındaki hiyerarşileri normalleştiren ve ayrımcılık ideolojisinin LGBTİ+’lara doğrultulmuş biçimlerine işaret eden “homofobi, transfobi, bifobi”, farklı boyutlardan “meşrulaştırıcı ideoloji”lerle harmanlanıp kamusal araçlarla servis edildiğinde toplumsal yaşam “nefret söylemi” ve” nefret suçları” denilen zehirli meyvelerini veriyor.

Bu mutant nefret meyvelerinin kamu olanakları seferber edilerek kasa kasa dağıtılmaya çalışıldığı şu günlerde yapabileceğimizi yapmaya devam ediyoruz: Toprağı havalandırmaya, ona ihtiyaç duyduğu mineralleri vermeye gayret göstermek.

Bunun için “Sor canım” diyoruz, LGBTİ+’lara dair sıkça üretilen “varsayımlar üzerine düşünmeye”, “yeni sorular sormaya cesareti arttırmaya” ve “kelimelerin anlamlarıyla karşılaşmaya” katkı sunmak adına Sıkça Sorulan Sorular kitapçığının güncellenmiş dokuzuncu baskısından her gün bir soruyu paylaşıyoruz.

sor-canim-trans-oldugunuzu-nereden-biliyorsunuz-1

Bugün yanıt bekleyen sorumuz: “Trans olduğunuzu nereden biliyorsunuz?”

Pek çok insan çocukluğundan itibaren trans olduğunu bilir. Bazı trans insanlar, yaşamlarının ileriki dönemlerine dek trans olmanın ne anlama geldiğine dair dil ve kavrayışa sahip olmazlar.

Ne var ki, çoğunlukla doğuştan gelen ve benlik duygunuzun merkezinde yer alan bir durumdur bu. Bir heves, “bir yaşam tarzı seçimi” ya da dönemsel olarak gelip geçen bir durum değildir. Kim olduğunuzu tanımlayan ve değişmesi mümkün olmayan bir öğedir. Olduğunuzu bildiğiniz cinsiyet kimliğiyle tanınmamanızın son derece zararlı etkileri vardır.


Etiketler: yaşam
İstihdam