22/10/2021 | Yazar: Kaos GL

LGBTİ+’lara dair “yeni sorular sormaya cesareti arttırmaya” katkı sunmak adına Sıkça Sorulan Sorular kitapçığından her gün bir madde paylaşıyoruz.

Sor Canım: “Translar üçüncü cins midir?” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Görselleştirme: Sengül Kılıç

“Tanımlama, etiketleme, sınıflandırma, tektipleştirme, kalıpyargı, önyargı, özcülük.” Bağlamdan soyutlandıklarında “dış dünyayı” anlaşılabilir kılmaya çalışan bir zihnin “otomatik ürünleri”ymiş gibi de görünen bu araçlar aynı zamanda ayrımcılığın temel bileşenleri.

Varoluşsal kimlikler arasındaki hiyerarşileri normalleştiren ve ayrımcılık ideolojisinin LGBTİ+’lara doğrultulmuş biçimlerine işaret eden “homofobi, transfobi, bifobi”, farklı boyutlardan “meşrulaştırıcı ideoloji”lerle harmanlanıp kamusal araçlarla servis edildiğinde toplumsal yaşam “nefret söylemi” ve” nefret suçları” denilen zehirli meyvelerini veriyor.

Bu mutant nefret meyvelerinin kamu olanakları seferber edilerek kasa kasa dağıtılmaya çalışıldığı şu günlerde yapabileceğimizi yapmaya devam ediyoruz: Toprağı havalandırmaya, ona ihtiyaç duyduğu mineralleri vermeye gayret göstermek.

Bunun için “Sor canım” diyoruz, LGBTİ+’lara dair sıkça üretilen “varsayımlar üzerine düşünmeye”, “yeni sorular sormaya cesareti arttırmaya” ve “kelimelerin anlamlarıyla karşılaşmaya” katkı sunmak adına Sıkça Sorulan Sorular kitapçığının güncellenmiş dokuzuncu baskısından her gün bir soruyu paylaşıyoruz.

sor-canim-translar-ucuncu-cins-midir-1

Bugün yanıt bekleyen sorumuz: “Translar üçüncü cins midir?”

Trans olmak üçüncü bir cinsiyet değil, cinsiyet kimliğidir. Trans kadınlar kadındır, trans erkekler erkektir. Ancak kendisini ikili cinsiyet rejimi dışında translar, non-binary kişiler de vardır. Cinsiyet sayıyla sayılamacak kadar çok ve çeşitlidir.

İnterseksler kendilerini kadın, erkek ya da interseks/ üçüncü cinsiyet olarak mı tanımlıyorlar? İnterseksler çoğu zaman çocuk yaşta tıbbi müdahaleye zorlandıkları ve toplumsal baskı altında kalıyorlar ve kendilerine ikili cinsiyet rejimi içerisinde bir cinsiyet atanıyor. Bu atamayı tıbbi müdahale takip ediyor.

Ancak interseksler, interseks olmayanlar gibi farklı farklı cinsiyet ve cinsiyet kimliğinde olabilir. Bilmenin tek yolu kendi beyan ve iradelerini dikkate almaktır.


Etiketler: yaşam
İstihdam