04/11/2021 | Yazar: Kaos GL

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği, Sofya’da LGBTİ+ toplum merkezi Rainbow Hub’a yönelik nefret saldırısına dair açıklama yayımladı.

SPoD: “Bulgaristan'daki LGBTİ+ topluluğuyla dayanışma içindeyiz!” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: Rainbow Hub'daki saldırının ardından

Bulgaristan, Sofya’daki Bilitis Vakfı’nın LGBTİ+ toplum merkezi olan Rainbow Hub ofisi trans topluluğunun toplantısı sırasında saldırıya uğradı. Bu saldırının ardından Sosyal Politika Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) bir açıklama yayımladı.

Dernek, “Geçtiğimiz cumartesi günü Sofya’daki Rainbow Hub topluluk merkexine ve burada toplanan trans aktivistlere karşı gerçekleştirilen organize nefret saldırısını kınıyor ve Bulgaristan hükümetinden olayı etkin bir şekilde soruşturup sorumluları adalet önüne çıkarmasını talep ediyoruz. Bulgaristan’daki arkadaşlarımızla dayanışma içerisindeyiz. Sınırlardan bağımsız, nefrete inat, yaşasın hayatımız ve mücadelemiz”

Derneğin açıklaması, “Bulgaristan'daki LGBTİ+ topluluğuyla dayanışma içindeyiz!” anlamına gelen Bulgarca bir cümleyle sona eriyor: “Солидарни сме с ЛГБТИ+ общността в България!”

Bilitis Vakfı’ndaki nefret saldırısına dair

Pembe Hayat’ın haberine göre Bilitis Vakfı 30 Ekim’de gerçekleşen saldırıyı Twitter hesabından duyurdu. Saldırganlar ofisi tahrip etti ve grubun proje koordinatörü Gloriya Filipova'nın yüzüne vurdu. Bilitis Vakfı, saldırıyı Bulgar Ulusal Birliği'ne (Bulgarian National Union) liderlik eden ve “LGBTİ+ fobik eylemleri ve açıklamalarıyla tanınan” Boyan Rasate'nin planladığını belirtti.

 


Etiketler: insan hakları, dünyadan
İstihdam