04/08/2021 | Yazar: Kaos GL

En sık danışılan konular duygusal destek, ruh sağlığı desteği, açılma süreci, cinsiyet uyum süreci ve askerlik süreci oldu.

SPoD LGBTİ+ Danışma Hattı Temmuz’da 225 danışmanlık verdi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İllüstrasyon: Gizem Karagöz / KaosGL.org için stok görsel

Sosyal Politika Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), Temmuz ayı Danışma Hattı verilerini paylaştı.

LGBTİ+ Danışma Hattı, Temmuz ayında toplam 225 danışmanlık verdi. Hat, açık olduğu 15 günde 90 saat hizmet verdi. Danışma Hattı 24 şehirden başvuru aldı. Bu 24 şehir arasında ilk beş şehir İstanbul, Adana, Ankara, Antalya ve Mersin’di.

SPoD, toplamda 170 sözlü ve 55 yazılı danışmanlık verdi. En sık danışılan konular duygusal destek, ruh sağlığı desteği, açılma süreci, cinsiyet uyum süreci ve askerlik süreci oldu.

LGBTİ+ Danışma Hattı hakkında

SPoD’un psikososyal destek alanı araştırmalarından biri olan LGBTİ+ Danışma Hattı, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim odaklı soru ve sorunlar için doğru, güncel ve güvenilir bilgiyi aktarmak amacıyla 24 Nisan 2017 tarihinde beri hizmet veriyor.

SPoD’dan kapsamlı eğitim almış bir gönüllü ekibi tarafından yürütülen Danışma Hattı, LGBTİ+ danışanlara cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelli ayrımcılık ve şiddet, cinsel sağlık ve cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlar, uyum, askerliğe elverişli değildir raporu alma süreci ve sosyal hizmet kurumları gibi konularda danışmanlık veriyor; açılma süreci, akran zorbalığı ve ilişki zorlukları gibi konularda duygusal destek sağlıyor.

Danışma Hattı’na başvuran danışanlar ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda hukuki danışmanlık ve psikolojik destek konularında SPoD’un ilgili çalışma alanlarındaki uzmanlara yönlendiriliyor.

Standart sabit hat ücretlendirmesi uygulanan anonim Danışma Hattı’na resmi tatiller hariç hafta içi her gün 12.00-18.00 saatleri arasında 0850 888 LGBT (0850 888 5428) numaralı telefondan ulaşabileceğiniz gibi danisma@spod.org.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz. Danışma Hattı, şimdilik sadece Türkçe hizmet veriyor.


Etiketler: insan hakları, sosyal hizmet
İstihdam