26/09/2018 | Yazar: Kaos GL

SPoD, LGBTİ aktivisti Zak Kostopoulos’un Atina’da linç edilerek öldürülmesinin ardından nefret cinayetlerine karşı etkili yasalar işletilmesini talep etti.

SPoD: Nefret suçlarına karşı yasalar işletilmesini istiyoruz! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

SPoD, LGBTİ aktivisti Zak Kostopoulos'un Atina’da linç edilerek öldürülmesinin ardından nefret cinayetlerine karşı etkili yasalar işletilmesini talep etti.

LGBTİ aktivisti Zak Kostopoulos, Atina’da bir kuyumcuda “hırsızlık yaptığı” iddiasıyla linç edilerek öldürüldü. Sosyal Politikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) Zak’in ardından bir paylaşım yayınlayarak nefret suçlarına karşı yasalar işletilmesini talep etti:

“Yunanistan’ın Atina kentinde LGBTİ+ ve HİV aktivisti Zak Kostopoulos bir grup tarafından linç edilerek öldürüldü. Nefret suçlarına karşı etkili yasaların işletilmesi, nefret suçlarının ve cinayetlerinin bir an önce son bulmasını talep ediyoruz.”

Ne olmuştu?

Atina’da bir kuyumcuda "hırsızlık yaptığı" iddia edilen bir kişi linç edilerek öldürüldü. Ancak ana akım medyada yer alan ilk iddiaların ardından, öldürülen kişinin Yunanistan’ın önde gelen LGBTİ aktivistlerinden Zak Kostopoulos olduğu ve olay sırasında dükkanda kilitli kaldığı için vitrini kırmak zorunda kaldığı ortaya çıktı.

Kostopoulos’un yakınları ve dostları Yunanistan medyasındaki “hırsızlık” iddialarının ardından elde ettikleri video görüntülerini yayınladı. İlgili videoları internet üzerinden kamuoyuyla paylaşan aktivistler, Kostopoulos’un geçmişte de saldırılara maruz kaldığını, LGBTİ hakları konusundaki azimli duruşu ile birçok kesimde rahatsızlık yarattığını vurguladı.

Görüntülerde, Kostopoulos arkadaşları ile beraber oturduğu bir kafede bazı şahısların saldırısına uğruyor. Saldırıdan kurtulmak için kendisini kuyumcunun içerisine atıyor. Ancak bu sırada kuyumcunun sahibi yakındaki bir başka dükkana gitmiş olduğu için bir süre sonra otomatik güvenlik sistemi devreye giriyor ve dükkanda yalnız olan Kostopoulos kilitli kalıyor. Görüntülerden duruma şaşırdığı belli oluyor, bir süre ne yapacağını bilemiyor; dükkânın önünde saldırganlar toplanmaya başlarken durumun tehlikeli bir hal almaya başladığını anlıyor. Yangın tüpünü kullanarak can havliyle kendisini dükkanın vitrininden dışarı attığında, dükkan sahibi ile bazı şahısların tekmelerine ve saldırısına maruz kalıyor. Ve bu saldırılar sonrasında hayatını kaybediyor.


Etiketler: insan hakları