18/04/2023 | Yazar: Kaos GL

SPoD’un hazırladığı “LGBTİ+ Hakları Sözleşmesi”nin ilk imzacıları Yeşil Sol Parti İstanbul 2. bölge adayı Özgül Saki ve TİP İstanbul 2. bölge adayı Talya Aydın oldu.

SPoD’un “LGBTİ+ Hakları Sözleşmesi”ne ilk imzalar Yeşil Sol Parti ve TİP’ten Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

SPoD, “LGBTİ+ Hakları Sözleşmesi”ni, 16 Nisan Pazar günü Postane Beyoğlu’nda düzenlediği bir basın toplantıyla duyurdu.

Etkinlikte “Kimseyi Geride Bırakmadan” kampanyası hakkında katılımcılara bilgi veren Siyasal Katılım Koordinatörü Zarife Akbulut, söz konusu kampanyanın 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıma uğrattığı herkes için olduğunu vurguladı. Seçim süreci boyunca LGBTİ+’ların sandığa güvenle gidebilmesi ve demokratik siyaset alanlarının korunabilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirten Akbulut, siyasal katılım ile birlikte karar alma, siyaset üretme alanlarında LGBTİ+’ların yer alabilmesi ve sözünü görünür kılması için çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.

“LGBTİ+ Hakları Sözleşmesi seçim sonrası hazırlığın en somut örneği”

Siyasal Katılım Modelleme Proje Koordinatörü Oğulcan Yediveren ise, tüm LGBTİ+’ları siyasi partilerin ve adayların seçim programlarını LGBTİ+ hakları açısından incelemesini ve bu inceleme sonucunda oy kararı vermesi gerektiğini vurguladı. Bu sayede LGBTİ+’ların siyasal alanda görünürlüğünün ve sözünün güçleneceğini, LGBTİ+ milletvekili adaylarının seçilebileceğini ve LGBTİ+’larla dayanışacak adayların Meclis çatısı altına girebileceğini ifade etti. Bu dönem Meclis içerisinde LGBTİ+’ların hakları için mücadeleye devam edeceklerini belirterek, hazırlanan sözleşmenin seçim sonrası için yapılan hazırlığın en somut kanıtı olduğunu söyledi.

LGBTİ+ Hakları Sözleşmesi’nden bahseden Yönetim Kurulu Başkanı Halim Kır, ilk sözleşme çalışmasının 2015 yılında yapılan genel seçimler zamanında hazırlandığını ifade etti. LGBTİ+’ların uzun yıllardır taleplerinin sabit olduğu bilinse de sözleşme metnini değişen koşullar ve yönetim sistemi ile birlikte revize edilerek yeniden imzaya açıldığını söyledi. LGBTİ+’ların iktidarın hedefinde olduğunu ve saldırılardan en çok etkilenenler arasında bulunduğunu belirterek, LGBTİ+’ların gerek temsil düzeyinde gerekse de katılım düzeyinde iktidarın yarattığı yıkımı dönüştürme sürecinde yer alması gerektiğini vurguladı. Sadece seçim dönemlerinde değil, kurulduğu 2011 yılından beri LGBTİ+’ların karar alma süreçlerinde daha fazla yer alabilmesi için çalıştıklarını söyleyerek, seçimden sonrada bu sorumluluk bilinciyle çalışmalarına devam edeceklerini, kişilerin ve kurumların da benzer sorumlulukları almalarını beklediklerini ifade etti.

“Hiyerarşileri yerinden edebilecek bir perspektifle mücadele etmek gerek”

Kampanyaya ve sözleşmeye dair yapılan konuşmaların ardından milletvekili adayları konuştu. Temsil siyasetinin ötesinde, aktif ve doğrudan demokrasi ilkesini benimseyerek siyaset yürüttüklerini söyleyen Türkiye İşçi Partisi İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Talya Aydın, iktidar tarafından haklara ve temel özgürlüklere yönelik sürekli bir saldırı olduğunu, saldırılarla birlikte karşıtlık yaratılmak istendiğini ve bu sayede de suni bir gündem oluşturulmaya çalışıldığını vurguladı.

Yeşil Sol Parti İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Özgül Saki, yasa yapıcı konumda olan Meclis’in ayrıcalıklı bir kurum olduğunu vurgulayarak bu ayrıcalıkların ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti. Aynı zamanda insanı nesneleştiren hiyerarşik bir yapı içerisinde, eşitsizliklerin ve ezilmişliklerin derinleştiğini söyleyen Saki, bu hiyerarşileri yerinden edebilecek bir perspektifte mücadele etmek gerektiğini vurguladı. Aday olmanın bu mücadelenin küçük bir parçası olduğunu söyleyen Saki, kurulacak sözün yayılması bakımından Meclis’in ve adaylığın büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etti. Tarihsel olarak kadınların kota mücadelesinden bahseden Saki, feministlerin bağımsız politik mücadelesi ve LGBTİ+’ların bağımsız politik mücadelesi sonucu ancak kazanımların olabileceğini vurguladı ve Meclis’in ayrıcalıklı, hiyerarşik halinin de ancak bu mücadeleyle değiştirilebileceğini belirtti.

Etkinlikte, “LGBTİ+ Hakları Sözleşmesi”nin maddelerinin okunmasının ardından milletvekili adayları sözleşmeyi imzaladı.

“LGBTİ+ Hakları Sözleşmesi”

LGBTİ+ Hakları Sözleşmesi’nde adayların seçildikten sonraki süreçte Meclis’te ve diğer siyasi alanlarda LGBTİ+ hakları alanında siyasetin belirlenmesinde LGBTİ+ hareketiyle birlikte çalışmaya, LGBTİ+’ların temel kamusal hizmetlere erişebilmeleri ve anayasal haklarından eşit olarak yararlanabilmeleri için gereken politikaların oluşturulmasına yönelik beyanlar içeriyor. Aynı zamanda sözleşmede LGBTİ+ hak ve özgürlüklerinin garanti altına alınacağına ve yasama döneminde LGBTİ+ haklarının korunması, iyileştirilmesi, Meclis gündemine taşınması için çalışacağına dair beyanlar da yer alıyor.

Kampanya hakkında detaylı bilgi için tıklayın


Etiketler: insan hakları, kadın, siyaset
İstihdam