21/09/2016 | Yazar: Kaos GL

Trans erkek spor salonunda ayrımcılığa uğradı. Erkek soyunma odasını kullanması engellendi, itiraz edince üyeliği donduruldu. Spor salonu açıklamasında, ‘operasyondan sonra kullanabilir’ diyerek ayrımcılığı sürdürdü.

Spor salonunda transfobi: ‘Operasyondan önce erkek soyunma odasını kullanamazsın’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Trans erkek spor salonunda ayrımcılığa uğradı. Erkek soyunma odasını kullanması engellendi, itiraz edince üyeliği donduruldu. Spor salonu açıklamasında, “operasyondan sonra kullanabilir” diyerek ayrımcılığı sürdürdü.

Spor salonları zinciri Macfit'in Beykoz'daki Anadolu Hisarı Şubesi’nde trans erkek Çağlar Hamza, üyesi olduğu salonun yöneticileri tarafından önce “Nüfus cüzdanın pembe, erkeklerin soyunma odasını kullanamazsın” diye uyarıldı, sonra da üyeliğini dondurmaya zorlandı.

soL Haber Portalı’nda yer alan habere göre asıl mesleği grafik tasarımcılık olan, ancak halen gemilerde kaptan yardımcısı olarak çalışan trans erkek Çağlar Hamza, bir yıldır üyesi olduğu Macfit spor salonları zincirinin Anadolu Hisarı şubesi yöneticileri tarafından transfobik ayrımcılığa uğradı. Çağlar Hamza, önceki akşam bir spor eğitmeni tarafından, “Erkeklerin soyunma odasını kullanamazsın, kadınlar tarafına geç” denilerek uyarıldı. Kendisinin erkek olduğunu, henüz mahkemeye gidip nüfus cüzdanını değiştirmediğini ancak erkekler tarafını kullanmaya devam edeceğini söyleyen Çağlar Hamza, ertesi gün de salon yönetimi tarafından üyeliğini dondurmaya zorlandı.

soL'a konuşan Çağlar Hamza, “Bana üç seçenek sundular. Ya kadınlar tarafında soyunup giyinmemi ve duş almamı, ya dışarda üzerimi değiştirmemi ya da üyeliğimi dondurmamı istediler. Bu açık bir transfobik ayrımcılık. Kınıyorum” dedi.

Spor salonundan açıklama

Transfobik ayrımcılığın basına yansımasının ardından açıklama yapan Macfit ayrımcılığı sürdürdü. Çağlar Hamza’nın kimlikte yer alan ismini kullanmakta ısrar eden spor salonu, “operasyon öncesi dönemde erkek soyunma odasını kullanamayacağını” söyledi. Ayrımcılık yapmadıklarını iddia etti.

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü ise sosyal medyadan spor salonunun açıklamasını eleştirdi. Yayınladıkları görselle açıklamadaki ayrımcı ifadelerin altını çizdi.


Etiketler: insan hakları, kent hakkı
Nefret