19/10/2017 | Yazar: Kaos GL

TAP Vakfı, gençlik örgütlerinin 1 Aralık Dünya HIV/AIDS Farkındalık Günü etkinliklerini destekleyecek.

TAP Vakfı 1 Aralık Gençlik Fonu başvurularınızı bekliyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

TAP Vakfı, gençlik örgütlerinin 1 Aralık Dünya HIV/AIDS Farkındalık Günü etkinliklerini destekleyecek.

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı'nın (TAP Vakfı) 1 Aralık Gençlik Fonu, gençlerin üreme sağlığı alanında hak sahibi bireyler olarak güçlenmesini amaçlayan bir program. Bu fon kapsamında, gençlik örgütlerinin ve gruplarının üreme sağlığı, cinsel sağlık, üreme hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilişkili bir çerçevede “güvenli cinsellik” temalı proje ve etkinlikleri desteklenecek.

TAP Vakfı 1 Aralık Gençlik Fonu’nun amacı, yerel düzeyde gençlerin üreme sağlığı ve hakları alanında hak sahibi bireyler olarak güçlenmesi ve bunun için geliştirecekleri fikirleri hayata geçirecek bir destek mekanizmasının oluşturulması.

TAP Vakfı 1 Aralık Gençlik Fonu öncelikli olarak toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında gençlerin üreme sağlığı hizmetlerine erişimi ve uluslararası standartlar çerçevesinde sahip oldukları haklara dair farkındalığı arttırıcı çalışmaları destekliyor.

Hangi projelere destek verilecek?

Vakıf, 2017 yılında özellikle destek vereceği proje ve etkinlikleri şöyle duyurdu:

Bu çerçevede 2017 yılında özellikle

*1 Aralık Dünya HIV/AIDS Farkındalık Günü etkinlikleri,

*Güvenli cinsellik için akran desteği

*Güvenli cinsellik için farkındalık ve bilgilendirme  

*Cinsel sağlık için danışmanlık ve hizmetlere erişim konularında proje ve etkinliklere destek sağlanacak.

Başvuru koşulları

Üniversitelerde kayıtlı kulüpler/topluluklar, ulusal veya uluslararası düzeyde çalışan gençlik kuruluşlarının şubeleri/yerel grupları, ulusal veya yerel sivil toplum kuruluşlarının gençlik kolları/grupları, yerel gençlik kuruluşları, kent konseylerinin gençlik yapıları ve yerel yönetimlerin gençlik birimlerinin başvurabileceği fonun koşulları şöyle:

*Başvuru için 30 Ekim 2017 tarihine kadar fon@tapv.org.tr adresine başvuru formu ve bütçe fomunun eksiksiz doldurulmuş şekilde gönderilmesi gerekiyor. Daha önce gelen başvurular daha önce değerlendirilir. Gelen başvuruların nitelik ve sayı bakımından yeterli olması durumunda başvurular 30 Ekim 2017’den önce kapatılabilir.

*Proje bünyesindeki tüm etkinliklerin en geç 30 Aralık 2017 tarihinde tamamlanmış olması gerekiyor.

*Bir gençlik grubu birden fazla proje ile başvurabilir. Bir gençlik grubunun birden fazla projesi desteklenebilir.

Neden?

Vakıf neden böyle bir fon verdiklerini ise şöyle anlatıyor:

“Dünyada milyonlarca genç üreme sağlığı ve haklarına dair doğru bilgi ve yönlendirmeye erişemediği için hayati risklerle karşı karşıya kalıyorlar. Kimi zaman bu bilgiye erişebilenler de sağlıklarını korumak için gerekli hizmetleri bulamıyor.

“Öte yandan, bu bilgi ve hizmet eksikliği flört şiddetinden zorla evliliklere, taciz ve tecavüzden cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara, utanmaya, korkuya, şiddete ve eşitsizliklere dönüşebiliyor.

“Gençlerin cinsel ve üreme haklarına ve hizmetlerine erişimini güçlendirmek sadece bir insan hakları sorunu değil, önemli bir toplum sağlığı problemi olarak da ortaya çıkıyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin gençler tarafından benimsenen bir duruş haline gelmesi ise toplumun tüm bireyleri için daha adil, kalkınmış ve mutlu bir geleceğe olanak tanıyor.

“Yerel düzeyde, üniversitelerinde, sivil toplum kuruluşlarında örgütlü gençlerin üreme sağlığı ve hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konularda gençleri güçlendirecek bir ses olması büyük önem taşıyor. Bunun için gençlerin bu alanda kendilerini, birbirlerini dinlemeleri ve anlamaları, bir yandan da ihtiyaç ve taleplerini belirlemeleri için olanak yaratmak istiyoruz.”

Fonla ilgili detaylı bilgi ve başvuru formuna TAP Vakfı’nın websitesinden ulaşabilirsiniz.


Etiketler: insan hakları, sağlık
Nefret