16/11/2020 | Yazar: Kaos GL

Sanatçı ve aktivistler tarafından aktivizmden güç alan sanatçılar için tasarlanan sanat projesi TAPA, 4 Aralık’ta açılacak sergisi “Tabiatımız / Our Nature”’ı duyurdu.

TAPA’dan “Tabiatımız” sergisi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Sanatçı ve aktivistler tarafından aktivizmden güç alan sanatçılar için tasarlanan sanat projesi TAPA, 4 Aralık’ta açılacak sergisi “Tabiatımız / Our Nature”’ı duyurdu.

13 Haziran-26 Ağustos arasında gerçekleşen rezidans sürecinin ardından sergiyi duyuran TAPA, Barın Han’da gerçekleşecek olan ilk sergisinde misafirlerini Tabiatımız’ın tanıkları olmaya davet ediyor.

TAPA’nın duyurusu şöyle:

“Transformative Art Project for Activists (TAPA) geçtiğimiz Mart ayında yaptığı açık çağrı sonrası Marmara Bögesi'’de şehirden uzak, ormanların ve şelalerin olduğu nispeten yalıtılmış bir yaşam alanında bir topluluğu bir araya getirdi. Sanatla, aktivizmle ve içinde bulundukları yapılı ve yapılı olmayan çevreyle farklı ilişkilenen bu topluluk birlikte kırkbeş gün geçirdi. Toplama dahil olanlar kırkbeş gün boyunca kolektif yaşam adına bir aradalığın yöntemleşmesine yönelik irade gösterebilirken, bir yandan da kişisel alanların içinde işlenen derdin ne kadar devredilebildiğini deneyimlediler.

Ortaklaşmanın ölçüsünü iş bölümü ve “benzerlikler” belirlemedi. Katılımcılar, birlikte davranabilmenin asli koşulu olarak yekpare bir bütün olmayı zorlamadılar. Tek tek her unsurla biçimlenen, katılma, ekle(n)me, ayrışma, üstlenme gibi halleri hem dahil edip hem serbest bırakan, hem dağınık hem de birbirinden haberdar işlerle sonuçlanmış olan bu süreç,Tabiatımız sergisi olarak izleyicileriyle buluşuyor.

Tabiatımız her şeyin ötesinde ve her şeyi kapsayan bir başlangıç noktası olarak teolojinin, sınanabilir ama evrensel kanunlar ve karakterlerle açıklanan bir saha olarak da bilimin konusu olan doğayı kapsıyor. Aynı zamanda insan eseri olmama haline işaret eden, insanın ve insana ait olanın karşısına konumlanan doğa fikrini de içerirken, Marmara Bölgesi’nde bir köyde karşılaşılması vaat edilen, yeşille özdeşleşebilen bayağı bir doğa imgesini de tartışmaya dahil ediyor.

Tabiatımıza doğa üzerinden yüklenen, tabii olana dair bu kalıplaşmış nitelemelerin ötesinde; bizlerin tabi oldukları da şekil veriyor. Göç, bürokratik tahakküm ve temsiliyet, bellek tahribatı, ilaç toplumu bağlamında tıp ve beden ilişkisi, internet kültürü kaynaklı cinsiyet tanımlamaları, tanık olunan travmalar ve şahitliklerimiz…

Tabiatımız, tüm bunlardan hareketle, yerleşik insan kimliğini ve insan-dışı varlıkların dünyasında insanı konumlandırdığımız yeri sorgulamaktan geçiyor. Tabiatımızı kurarken var saydığımız her mühür, damga ve iz, bağımlı olmasak bile bağlı olduğumuz komşuluklardan, alanlardan, kurumlardan ve bizim tabi olduğumuzu ifade edebileceğimiz dolaşıklık hallerinden, oluşlardan, yıkılacak, kurulacak veya güncellenecek yeni tabiiyetlerden bağımsız değil. TAPA Aralık ayında Barın Han’da gerçekleşecek olan ilk sergisinde misafirlerini Tabiatımız’ın tanıkları olmaya davet ediyor.”


Etiketler: kültür sanat
nefret