22/06/2017 | Yazar: Kaos GL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, gökkuşağını tek renkte sabitledi.

Tek renge sabitlenmiştir! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, gökkuşağını tek renkte sabitledi.

İstanbul’da bulunan “M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi” metro hattının açıldığı günden beri gökkuşağı renkli ışıklandırması, "15 Temmuz Şehitler Köprüsü" tartışmasının ardından tek renk bir tasarıma dönüştürüldü.

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışma Grubu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa’ya (İBB Beyaz Masa) yolcu sıfatıyla yaptığı şikayetlere yetkililer, metro hattının gökkuşağı renklerinin yolcuların talebi üzerine tek renk yapıldığı ifade edildi.

"Hangi yolcular diğerlerinden üstündür?"

İBB Beyaz Masa, yolculardan gelen tepkilere”istasyondaki ışıklandırmalar yolcularımızdan gelen talepler doğrultusunda tek renge sabitlenmiştir” yanıtını verdi. Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışma Grubu, “İBB'ye soruyoruz, hangi sıfatlara sahip yolcular diğerlerinden üstündür? Renkli istasyon isteyenler YOLCUNUZ değil midir, yolcularınız arasında nasıl bir hiyerarşi gözetilmektedir?” sorularını yetkililere yönelterek kendilerine verilen verilen yanıtı sosyal medya hesaplarında paylaştı.

Grup, İBB'nin tavrını Onur Haftası'na ve dolayısıyla LGBTİ+ bireylere yönelik nefret söylemlerinin ve hedef göstermelerin bir sonucu olarak gördüğünü ifade ediyor.

"15 Temmuz Şehitler Köprüsü" tartışması hakkında

Adı “15 Temmuz Şehitler Köprüsü” diye değiştirilen Boğaziçi Köprüsü’nün gökkuşağı renkleriyle aydınlatılmasının ardından köprüdeki ışıklandırmanın "LGBTİ propagandası" olduğunu iddia eden bir grup sosyal medya üzerinden uygulamanın kaldırılmasını talep etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye’si sosyal medya hesaplarından 19 Haziran günü, konuyu Karayolları Genel Müdürlüğü ile görüşerek bu ışıklandırmanın kaldırıldığına ilişkin bir tweet attı ve bu twetinde “vatandaşların yüreğine su serpilsin” diye değiştirilen ışıkların görselini de paylaştı.


Etiketler: insan hakları, kent hakkı
Nefret