17/06/2023 | Yazar: Aslı Alpar

Polis, İzmir Barosu’nun düzenlediği Onur Ayı Kahvaltısı’na tekbir atan grubu engellenmedi. Yaşananları Mahmut Şeren KaosGL.org’a anlattı.

“Tekbirli protesto bizi yıldıramaz, yıllardır her türlü saldıraya karşı mücadeleye devam ediyoruz” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İzmir Barosu’nun bugün düzenlediği Onur Ayı kahvaltısı, tekbir ve LGBTİ+’lara yönelik nefret sloganları atan bir grup tarafından engellenmek istendi. İzmir Barosu’nun bahçesinde gerçekleşen nefret protestosunu İzmir Barosu avukatlarından Mahmut Şeren KaosGL.org’a anlattı.

Tekbir atan grup ne zaman geldi etkinlik alanına?

İzmir Barosu Onur Haftası’nun kahvaltı etkinliği için sabah on birde  Baro bahçe’ye gittik ve bizden önce orada toplanan grupları gördük. Bize bakışlarından karşıt grup olduğunu anladık. Onların yanında iki otobüs polis de vardı. 

Ne zaman eyleme başladılar?

Grup bizi başta uzaktan izledi ancak kahvaltıya gelenlerin sayısı arttıkça bahçenin önüne geldiler. Bunun üzerine polisler aramıza geçti. Ancak polisler toplananlardan azdı, bunu özellikle vurguluyorum çünkü biz en ufak bir barışçıl eylem, basın açıklaması yapacağımızda ya da her faaliyetimizde sayımızdan fazla polisle karşılaşıyoruz. Hatta Onur Yürüyüşleri’nde on  polise bir lubunya  düşüyor. Özetle polis bu protesto için hazırlık gereği duymamış. Halbuki en iyi ihtimalle psikolojik şiddet için orada olduklarını biliyoruz kaldı ki fazlasını da yaptılar, üzerimize yürüdüler, hakaret ettiler. 

Polis ne yaptı bu durumda?

Polis onların sırtını sıvazlayan, onları ikna etmeye çalışan bi haldeydi. Grup bir buçuk saatlik protesto düzenledi, “LGBT terör örgütüdür”, “LGBT aileden elini çek” gibi sloganlar attıkları bir basın açıklaması yaptılar. Basın açıklaması gittiğinde polise artık grubun ayrılması için bireyler yapması gerektiğini söyledik. Ancak polis, “Söyledik ama kahvaltınız bitene kadar buradalarmış, ikna etmeye çalışıyoruz” dedi. Bizim barışçıl eylemlerimizde bizi ikna etmeye çalışmadıklarını hatta ikaz bile yapmadan saldırdıklarını söyledik, yanıt vermediler.

Hakaretlere karşı siz ne yaptınız?

Onur Pikniğine katılan avukatları bireysel olarak da hedef aldı grup, rahatsız edici bakışların yanı sıra hakaret de ettiler. Bu tehdit ve hakeretleri polise söylediğimizde polis, “Tepki vermeyin, cevap vermeyin, cevap verdiğiniz için buradan gitmiyorlar” dedi. Israrcı olduğumuzda “O zaman biz aradan çekilelim isterseniz” dedi bu açıkça bizi linç girişimciyle baş başa bırakabileceklerine yönelik bir imaydı.

Katılımcılar nasıl, nasılsınız?

Bu grup en hafif tabiriyle psikolojik şiddet amacıyla bunu düzenledi ancak amaçlarına ulaşamadılar. Kahvaltımızı yaptık Onur Haftas’sına dair konuştuk, programımızı da sürdüreceğiz. Biz yıllardır çeşitli saldırılara rağmen mücadelemizi sürdürüyoruz, etkinlikten mutlu ayrıldık ancak LGBTİ+ karşıtı grubun yüzü asıktı. 

Bunlar bizi ve İzmir Barosu’nu yıldıramaz. Baro yönetiminden de avukatlar oradaydı, yaşananlara müdahale ettiler LGBTİ+’ların haklarını savundular. 


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
İstihdam