29/04/2022 | Yazar: Kaos GL

Dayanışma, işbirliği ve sanat ağı Through The Window (TTW) yeni alanlar ve yeni imkanlarla 7 Mayıs’ta üçüncü turuna başlıyor.

Through The Window üçüncü turuna başladı: Yer Var! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Türkiye, Hollanda ve ötesinden kuir sanatçıları, düşünürleri ve gece hayatı çalışanlarını çevrimiçi ortamda buluşturan dayanışma, işbirliği ve sanat ağı Through The Window (TTW) yeni alanlar ve yeni imkanlarla üçüncü defa aramıza döndü!

7 Mayıs Cumartesi günü pop-up etkinliği ile ‘merhaba’ diyecek olan TTW, 22 Haziran Perşembe günü çevrimiçi sergisi, sohbeti ve kapanış partisi ile karşımızda olacak.

through-the-window-ucuncu-turuna-basladi-yer-var-1

Performans sanatçısı, söz yazarı, şarkıcı, prodüktör, DJ ve LGBTQIA+ hakları aktivisti Kübra Uzun, sanatçı, yönetmen ve küratör Ömer Tevfik Erten ve Hollandalı yazar ve felsefeci Simon(e) van Saarloos’un 2020’de birlikte başlattıkları proje, küresel pandemi sürecinde işini ve projesini kaybeden kuir sanatçı, aktivist ve gece hayatı çalışanlarına destek olmayı amaçlıyor.

Yalnızca Instagram üzerinden izlenebilecek TTW sergisi, Türkiye, Hollanda ve ötesinden davet edilen 31 kuir sanatçının küresel pandemi sürecinde ürettikleri özgün işleri ilk kez sanatseverlerle buluşturacak.

Bu sene de sosyal medya ağı Instagram'da @throughthewindow_project hesabında izlenebilecek Through The Window, 7 Mayıs Cumartesi günü pop-up etkinliği ile ‘merhaba’ diyecek ve 22 Haziran Perşembe gününde de çevrimiçi sergisi, ikinci sohbeti ve final partisi ile karşımızda olacak.

through-the-window-ucuncu-turuna-basladi-yer-var-2

Kuirler arasındaki trans*nasyonel ağı genişletmeyi amaçlayan TTW, Türkiye, Hollanda ve ötesinden davet edilen 31 kuir sanatçının pandemi sürecinde ürettikleri özgün işleri ilk kez sanatseverlerle buluşturacak.

TTW taşıyor, kabına sığmıyor

TTW’nin koordinatörü Kübra Uzun, Türkiye, Hollanda ve ötesinden kuir sanatçı ve aktivistler arasında kültürel işbirliği ve dayanışma sağlamanın yanı sıra, sanatçıların birlikte hareket etme pratiklerini geliştirmelerine yönelik de çalıştıklarını söylüyor:

“Pandemi süreci hepimiz için zorlu ve yeni bir deneyim oldu, olmaya da devam ediyor. Kuir sanatçılar, gece çalışanları, DJ'ler aniden işsiz kaldık; ya sergilerimiz ertelendi, ya projelerimiz iptal oldu ya da sahneler kapandı. Üretimini var ettikçe ve paylaştıkça mutlu olan bizler için nefes alanlarımızın da kapanması demekti bu. TTW tam da bu noktada, kapanan yerden yeni bir alana doğru yol alıyor, yeni kaplara taşıyor ve doğası gereği var olan formları yeniden biçimlendiriyor. Biz kuir sanatçılar pandemi sürecini nasıl geçiriyoruz? Ya da nasıl hayal ediyoruz? Bu soruların peşine düşüp, hem bunun bir parçası olan herkes için yeni bir alan yaratmak hem de bu dönemde yaratılan özgün işleri bir araya getirerek kuir hafızadaki yerini tutmak istedik.”

through-the-window-ucuncu-turuna-basladi-yer-var-3

“Burada hepimize yer var”

TTW’nin küratörlüğünü yapan Ömer Tevfik Erten ise bu seneki sanatçı seçimlerini yaparken farklı disiplinlerden kuir sanatçıları bir araya getirmeye özen gösterdiklerini belirtiyor ve “TTW, kuirlerin hayatta kalma, direnme ve çözüm üretme pratikleriyle ortaya çıkan bir platform. Bizler, sürdürülebilir barışçıl geleceği birlikte düşünüyor ve harekete geçiyoruz. Bazı sanatçılar kendi alanını başka bir sanatçı ile paylaşıyor, işbirliği yapıyor. Bu duruşu önemsiyoruz çünkü tek başına bir çıkışın olmadığını çok iyi biliyoruz. TTW kocaman bir dans pisti ve burada hepimize yer var” diyor.

through-the-window-ucuncu-turuna-basladi-yer-var-4

7 Mayıs Cumartesi günü ilk sohbet ve parti

TTW’nin 7 Mayıs’ta Club CoWeed ev sahipliğinde gerçekleşecek ilk etkinliği “Yer Var’’ adlı çevrimiçi sohbet olacak. Simon(e) van Saarloos moderatörlüğünde gerçekleşecek olan çevrimiçi sohbete non-binary kuir fotoğraf sanatçısı ve sosyal aktivist DeLovie Kwagala, queerwaves’in yaratıcılarından biri olan Melis Nots ve Papaya Kuir kolektifinden sanatçı Paula Chaves Bonilla konuşmacı olarak katılacaklar. Sohbetin hemen ardından My Kali Magazine işbirliği ile gerçekleşecek olan çevrimiçi partide AÏDA SALANDER, Özlem Güngören, BuseNin dijital kabine geçecekler. 7 Mayıs’taki partide DJ performansların yanı sıra Narcissa/نرجس ve Ko Shin Moon (feat. Cem Köklükaya)’un video performans ve gösterimleri de izleniyor olacak.

through-the-window-ucuncu-turuna-basladi-yer-var-5

Türkiye, Hollanda ve ötesinden davet edilen 31 kuir sanatçının fotoğraf, resim, video, ses gibi farklı araçlarla ürettikleri işlerden oluşan disiplinlerarası sergi, 22 Haziran 2022 tarihinden itibaren TTW’nin Instagram hesabında açılacak.


Etiketler: medya, kültür sanat
İstihdam