20/06/2023 | Yazar: Kaos GL

31. İstanbul Onur Haftası, yasaklara rağmen gerçekleşen Trans Onur Yürüyüşü’nden devraldığı bayrağı Haliç Köprüsü’ne astı ve haftayı başlattı.

Trans bayrağı Haliç Köprü’sünde Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, 31. İstanbul Onur Haftası’nı Haliç Köprüsü’ne asılan trans bayrağıyla başladığını duyurdu. 

Dün (19 Haziran) aktivistlerin köprüye astığı trans bayrağını “İzin gerektirmeyen şanlı yürüyüşümüze engel olmaya çalışan, kahraman polisini öve öve bitiremeyen yeni içişleri bakanına Haliç köprüsünden cevabımızdır. Dün her yeri kapadınız, çatlaklar bulduk, buluştuk” notuyla paylaştı.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın açıklaması şöyle devam ediyor: “Geçen sene de öyle. Yasaklarınız nafile. Dün yürüyüşle son bulan Trans Onur Haftasını selamlıyor, 31 İstanbul Onur haftasının ise bugün başladığını, pazar günü yürüyüş ile son bulacağını buradan duyuruyoruz: Dün böyleydi, bugün böyle, yarın da böyle olacaktır.”

9. Trans Onur Yürüyüşü’nde ne oldu?

Yeni İstanbul Valisi Davut Gül, günler öncesinden Trans Onur Yürüyüşü ve LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü hedef alarak Twitter’dan “aile” vurgulu tehdit mesajı yayınlamıştı. Valilik’ten resmi yasak kararı olmamasına rağmen polis Taksim bölgesini barikatlarla kapattı. Yürüyüş için çağrı yapılan Taksim bölgesindeki M2 Yenikapı – Hacıosman Metro hattının Şişhane ve Taksim istasyonuyla birlikte F1 Taksim – Kabataş Fünikiler Hattı da 10:00 itibariyle “ikinci bir duyuruya kadar” kapatıldı.

Polis, Şişli Kaymakamlığından olduğunu iddia ederek, yayınlanmamış ve resmi olmayan yürüyüş yasağı kararını Harbiye’de bir araya gelenlere göstererek saldırdı. Saldırıyı görüntü alan basın emekçilerine de saldıran polis, saldırmadığı lubunyaları da şiddet tehdidiyle dağıtmaya çalıştı. 

9. Trans Onur Yürüyüşü için bir araya gelen lubunyalar, her şeye rağmen Harbiye’de bir araya gelerek basın açıklamasını okudu ve yürüdü.


Etiketler: insan hakları, yaşam
İstihdam