16/03/2018 | Yazar: Kaos GL

​İstanbul’da bir fitness salonuna üye olmak isteyen trans erkeğe “erkek soyunma odasını” kullanamayacağı söylendi.

Trans erkeğe fitness salonunda ayrımcılık Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İstanbul’da bir fitness salonuna üye olmak isteyen trans erkeğe “erkek soyunma odasını” kullanamayacağı söylendi.

İstanbul Kartal'daki bir fitness salonuna üye olmak isteyen trans erkeğe, erkek soyunma odasını kullanamayacağı söylendi, transfobik ifadeler kullanıldı.

soL Haber Portalı’nda yayınlanan habere göre trans erkek Kuzey Çakır, salona üye olmak üzere görevliyle görüştü, salonla ilgili bilgi aldı. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmeden sonra ücret ve şartları konuşmak üzere ofise geçen Kuzey Çakır, kendisinin trans erkek olduğunu, dolayısıyla erkeklere ait soyunma odasını kullanmak istediğini söyledi. Görevli durumu şaşkınlıkla karşılayarak, "Nasıl yani sen aslında kadın mısın, sutyen takıyor musun, hiç böyle üyemiz olmadı ne diyeceğimi bilemiyorum" dedi. Daha sonra durum, salonun yöneticisine iletildi. Ofise gelen yönetici, "Ne istiyorsunuz, erkek soyunma odasını siz mi kullanacaksınız" diye sordu. Kuzey Çakır yanıt bile veremeden, sert bir biçimde böyle bir kullanımın olamayacağını söyledi.

Kuzey Çakır da, salona birlikte geldiği arkadaşlarıyla "Transfobik bir işletme olduğunuzu bilmiyordum" diyerek oradan ayrıldı.


Etiketler: insan hakları