30/11/2016 | Yazar: Kaos GL

Trans mahkum Esra Arıkan, vasisine yazdığı mektupta cezaevinde işkence gördüğünü anlattı.

Trans tutsak Esra Arıkan: ‘İşkence görüyorum’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Trans mahkum Esra Arıkan, vasisine yazdığı mektupta cezaevinde işkence gördüğünü anlattı.

Trans Tutsak Esra ile Dayanışma İnisiyatifinden Nergiz Şen ve Esra Arıkan

Eskişehir H Tipi Kapalı Hapishanesi'nde mahkum olan trans kadın Esra Arıkan, vasisi Merve Arıkan’a yazdığı mektupta gardiyanlar tarafından işkence gördüğünü yazdı. Esra, mektubunda havalandırmaya çıkartılmamasına itiraz etmesinin ardından, cezaevinde bulunan memurlar tarafından çeşitli hakaretlere maruz kaldığını belirtiyor.

Vasisi Merve Arıkan durumla ilgili “Trans olması sebebiyle, daha önce de defalarca hapishane yönetimi ve idaresi tarafından çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya bırakıldığını bildiğimiz Arıkan’ın yaşadığı son durum, yazdığı mektupta maruz kaldığı hak ihlallerinin ne boyuta ulaştığını açıkça gösteriyor” dedi.

Süngerli odada işkence

Esra, mektubunda gördüğü işkenceyi şöyle anlatıyor: “10-15 kişi geldiler… Saçlarımı ‘İbne bir de saç uzatıyor’ deyip yoldular. Yere yatırdılar. Hem tehdit ediyorlar hem vuruyorlar. Biri ağzımı burnumu kapatıp beni öldürmeye çalıştı. ‘Astım krizinden öldü’ diyecek. Elini ısırdım, nefes almaya çalıştım. Dayak devam. Beni sürükleyerek süngerli odaya götürdüler. Orada da dayağa devam. Ellerimi arkadan plastik kelepçeyle bağladılar. ‘Sık sık ibnenin elleri kangren olsun, kopsun, kapıya vuramasın’ dediler. Ayaklarımı da kelepçelediler. Ardından el ve ayaklarımı birleştirip domuz bağı yaptılar. 4 saat o şekilde domuz bağıyla işkence gördüm. Darp raporu aldırmadılar… Hem suçlu hem güçlüler. Tutanak da tutmuşlar. İçeriğini bilmiyorum. Bana vermediler. İmza atarken tek okuyabildiğim ‘memura kötü söz söylemek’ yazıyordu.”

Hastane sevkine engel!

Vasi Merve Arıkan, Gördüğü işkence sonrası hastaneye sevki engellenen Esra’nın, acil bir şekilde başlatılması gereken tedavisinin yapılmadığını belirtti. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na ve Adalet Bakanlığı'na da başvurulduğunu; ilerleyen günlerde konuyla ilgili suç duyurusunda da bulunulacağını ifade etti.

Esra’yla dayanışmaya

Esra’ya yalnız olmadığını hissettirmek ve dayanışmak için mektup yazarak Salih Arıkan (Esra) adına, Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi, M-11, Eskişehir adresine yollayabilirsiniz.

İlgili haberler

Esra Arıkan ile dayanışmaya!

‘Cinsel eğilim farklılığı’ havalandırmaya çıkmaya engel!


Etiketler: insan hakları
Nefret