23/06/2008 | Yazar: Kaos GL

Kaldığı evde işkence gören Suriyeli bir mültecinin başına gelenlerin suçlusunun travesti ve transeksüeller olduğunu yazan haber üzerine İzmir Travesti Ve Transeksüel İnisiyatifi (İTTİ) bir açıklama yayınladı.Kaldığı evde işkence gören Suriyeli bir mültecinin başına gelenlerin suçlusunun travesti ve transeksüeller olduğunu yazan haber üzerine İzmir Travesti Ve Transeksüel İnisiyatifi (İTTİ) bir açıklama yayınladı.

KAOS GL - 23/06/2008

15 Haziran’da İzmir'in Alsancak semtinde Suriye uyruklu Abtüllatif Gitmeri adlı mülteci, semt sakinleri tarafından yapılan ihbar sonucu işkence gördüğü evden kurtarılıp tedavi altına alınmıştı.

Bu olaydan iki sonra çeşitli gazeteler ve internet haber sitelerinde yayımlanan Doğan Haber Ajansı (DHA) kaynaklı bir haber bu olayın travesti ve transeksüellerce yapıldığını yazıyordu.

Travesti ve transeksüelleri hedef gösteren bu haber sonrasında İzmir Travesti Ve Transeksüel İnisiyatifi (İTTİ) bir açıklama yayınladı.

Alsancak semtinde yoğun olarak yaşayan travesti ve transeksüellerin iki yıldır sistemli bir biçimde emniyet tarafından baskılandığını belirten İnisiyatif, semtten sürme çalışmaları başarısızlığa uğradığı için emniyetin yanlı-asılsız haberlerle travesti ve transeksüelleri halka düşman etmeye çalıştıklarını söyledi.

‘Bizlerin de sıkça karşılaştığı psikolojik ve fiziksel şiddet başta olmak üzere şiddetin her türüne karşıyız’ diyen İnisiyatif, haberin tekzip edilmesini istedi.

*Konuyla ilgili haberler:

[[İzmirli travesti ve transeksüeller örgütlendi]]

Etiketler: insan hakları
bülten