01/02/2022 | Yazar: Kaos GL

Türkiye’deki LGBTİ+’lara yönelik hak ihlalleri, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nda konuşuldu.

Türkiye’deki LGBTİ+ hakları ihlali, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nda Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkilerinde denetim organı olarak çalışması amacıyla kurulan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu dün (31 Ocak) bir araya geldi. Toplantının birinci bölümünde, TBMM ve Avrupa parlamenterlerinden oluşan üyeler, Avrupa Komisyonu’nun ve Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi (EEAS) temsilcileriyle AB-Türkiye ilişkilerinin mevcut durumu hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Ünikuir.org’un haberleştirdiği toplantının ikinci bölümünde Türkiye’den LGBTİ+ aktivistleri dinlendi.

ILGA Europe’ta Türkiye Marsel Tuğkan Gündoğdu’nun ilk konuşmacı olduğu bu bölümde Türkiye’de son dönemde artan kutuplaştırmaya yönelik söylem ve uygulamalara dikkat çekti.

Gündoğdu’nun ardından konuşan ÜniKuir Genel Koordinatörü Özgür Gür, Türkiye’de LGBTİ+’lara yönelik başlatılan nefret kampanyalarına karşı Avrupa Birliği’nden beklentilerini ve Türkiye’de LGBTİ’lara yönelik ayrımcı söylemi aktardı. 

Üçüncü konuşmacı ÜniKuir Derneği Genel Koordinatörü Melike Balkan nefret suçunun cezalandırılmadığını ve LGBTİ+’ların protesto düzenlemek ya da ifade özgürlüğü gibi en temel haklardan mahrum bırakıldığını hatırlattı. 


Etiketler: insan hakları
İstihdam