12/09/2017 | Yazar: Kaos GL

Cinsel saldırı haberleri, saldırıya maruz kalan kişinin günlük yaşamının sorgulanmasına ve saldırıya maruz kalmasına neden olabilecek herhangi bir gerekçe arayışına itiyor.

Türkiye Psikiyatri Derneği, medyayı özenli bir haber dili kullanmaya davet ediyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Cinsel saldırı haberleri, saldırıya maruz kalan kişinin günlük yaşamının sorgulanmasına ve saldırıya maruz kalmasına neden olabilecek herhangi bir gerekçe arayışına itiyor.

Türkiye Psikiyatri Derneği Kadın Ruh Sağlığı Çalışma Birimi, cinsel saldırılarla ilgili medyada yer alan haberlere yönelik basın açıklaması yayınladı. Dernek açıklamasında, son günlerde, cinsel saldırılarla ilgili medyada yer alan haberlerin, sıklıkla eril bir dil kullanılarak yazıldığına, birey ve toplum ruh sağlığı açısından tehlike oluşturabilecek unsurlar içerdiğine dikkat çekiyor.

“Cinsel saldırı haberlerinin etik ilkeler gözetilmeden yapılması yeni saldırılara davetiye çıkarıyor”

Cinsel saldırı haberlerinin medyada sunulduğu biçiminin, hem saldırıya maruz kalan bireyin ruh sağlığını etkilemesi açısından hem de toplumun cinsel saldırı olaylarına bakışını şekillendirmesi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Dernek, “Cinsel saldırıya maruz kalmış bir bireyin kimlik bilgilerini deşifre edecek şekilde yayın yapılması en başta kişilerin güvenliğini tehdit eder. Saldırgan ve saldırıya maruz kalan kişinin yakın çevresinde öfke, intikam gibi duyguların kontrolünü zorlaştırarak, yeni ve farklı saldırılara davetiye çıkarabilir” ifadelerini kullandı.

“Cinsel saldırıya toplumun bakışı, genellikle örtbas edici ya da suçlayıcı nitelikte; medya bunu destekliyor”

Türkiye Psikiyatri Derneği, Cinsel saldırının medyada herhangi bir nedenle meşrulaştırılamayacağına dikkat çekiyor. Açıklama, toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutumların kadın açısından dezavantajlı olduğu toplumlarda kadına yönelik cinsel saldırıya toplumun bakışının genellikle örtbas edici ya da suçlayıcı nitelikte olduğunu vurguluyor. Medyada yer alan cinsel saldırı haberlerinin “bu saldırıyı yaşamak için bu kadın ne yapmış olabilir” sorusu sordurduğunu ve bu sorunun kişilerin güvenlik ihtiyacının bir parçası olarak zihinlerde “böyle bir olay yaşamamak için ne yapmamalıydı” sorusuna dönüştüğünü böylelikle de asıl tehlike olan saldırgandan uzaklaşıldığını ve suçun görünmez hale getirildiğini belirtiyor.

“Gazetecilik etik ilkeleri doğrultusunda özenli bir haber dili kullanmaya davet ediyoruz”

Dernek, cinsel saldırı sonrası travmaların ve iyilik halinin yeniden inşasının oldukça zorlu bir süreç olduğunun altını çiziyor ve bu sürecin sağlıklı biçimde gerçekleşmesi için destekleyici yönde toplumsal tepki, destek sistemlerinin varlığı ve adaletin sağlanması çok önemli olduğunu belirtti.

Dernek, “Tüm bu bilgiler ışığında, medya kuruluşlarını ve gazetecileri, haberlerin  ‘devam eden ağır travmatik’ süreçlerle ilişkisi göz önünde bulundurularak; haber içeriklerinin cinsiyetçi yaklaşımlardan arındırılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın tamamına ulaşmak için burayı ziyaret edebilirsiniz.


Etiketler: medya
Nefret