04/11/2008 | Yazar: Barış Sulu

İşçi, modacı, öğrenci, sanatçı, HIV+, gazeteci, Kürt, azınlık, yoksul, mülteci, tutsak (...) olmak, taşrada yaşıyor olmak, yabancı olmak gibi durumlar, Türkiye’de eşcinsel olma hallerini nasıl şekillendiriyor? LGBT bireyler bu durumlar üzerinden kendilerini nasıl var ediyorlar ve kimliklerini nasıl kuruyorlar? Bu haftaki konuğumuz Şair/Yazar Murathan Mungan olacak ve İstanbul Alman Kültür Merkezi’nde Türkiye’de eşcinsel olma hallerine değinecek.

Türkiye’de Eşcinsel Olma Halleri söyleşileri Murathan Mungan ile devam ediyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalıİşçi, modacı, öğrenci, sanatçı, HIV+, gazeteci, Kürt, azınlık, yoksul, mülteci, tutsak (...) olmak, taşrada yaşıyor olmak, yabancı olmak gibi durumlar, Türkiye’de eşcinsel olma hallerini nasıl şekillendiriyor? LGBT bireyler bu durumlar üzerinden kendilerini nasıl var ediyorlar ve kimliklerini nasıl kuruyorlar? Bu haftaki konuğumuz Şair/Yazar Murathan Mungan olacak ve İstanbul Alman Kültür Merkezi’nde Türkiye’de eşcinsel olma hallerine değinecek.

KAOS GL - 04/11/2008

Murathan MUNGAN ile söyleşi

tarih: 9 Kasım 2008, Pazar, saat: 15:30

yer: Goethe Institut / Alman Kültür Merkezi, İstanbul

adres: Yeniçarşı Cad. 32, Beyoğlu – İstanbul

ulaşım: http://www.goethe.de/ins/tr/ist/knt/anf/trindex.htmTürkiye’de Eşcinsel Olmak!

Eşcinsel yönelimli insanların en az heteroseksüel insanlar kadar çeşitlilik gösterdiklerini biliyoruz. Eşcinsel yönelim her tür dinsel, etnik, sosyokültürel, mesleksel ve politik grupta birbirine yakın oranlarda görülüyor. “Türkiye’de Eşcinsel Olmak!” programıyla hayatın her alanından ve toplumun her kesiminden lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transeksüel bireylerin çeşitliliğini ortaya çıkarmak ve Türkiye’de eşcinsel olmanın ana resmini hep birlikte yansıtmak istiyoruz.

Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel varoluşların kendilerini sunacakları söyleşilerle ortaya çıkacak resim, açık toplantılar, web sayfası ve nihayet bir kitap ile kamuoyuna sunulacak. Bu resmin yansıtacağı çeşitlilik ile aynı zamanda LGBT bireylerin varoluşları ve yaşadıkları sorunların benzerlikleri ve farklılıkları da LGBT topluluğu için görünür kılınacak.

İşçi, modacı, öğrenci, sanatçı, HIV+, gazeteci, Kürt, azınlık, yoksul, mülteci, tutsak (...) olmak, taşrada yaşıyor olmak, yabancı olmak gibi durumlar, Türkiye’de eşcinsel olma hallerini nasıl şekillendiriyor? LGBT bireyler bu durumlar üzerinden kendilerini nasıl var ediyorlar ve kimliklerini nasıl kuruyorlar?

Ankara’da devam eden söyleşiler açık oluyor ve kaydediliyor. Katılımcının şartlarından dolayı bazı söyleşiler “kapalı” olabilecek.

Ankara haricinde Eskişehir, İzmir ve İstanbul’da da söyleşiler yapılacak.

Söyleşi programına dâhil olamayan LGBT bireyler kendi “eşcinsel olma” hallerini yazılı olarak anlatabilirler.

Söyleşilerin hepsi program sonunda bir kitapta toplanacak.

Program süresince bazı söyleşilere, ilgili akademisyen, uzman veya STK katılımcıları da dâhil olabiliyor.

Söyleşiler ve söyleşi konuları kapsamında LGBT bireylerin yazılı gönderdikleri tanıklıklar kaosgl.org’da da yayınlanıyor.

Mart ayında başlayan söyleşi programı, Kasım 2008’de tamamlanıyor.


Kaos GL

bilgi@kaosgldernegi.org

0312 230 0358 / 12

GMK Bulvarı, 29/12, Demirtepe-Ankara

www.kaosgl.org

http://www.kaosgl.org/taxonomy/term/156

[["Türkiye’nin bilinen ilk 'come-out' etmiş yazarıyım"]]


Etiketler: kültür sanat
Nefret