13/10/2016 | Yazar:

Ka.Der Ankara ‘Kadınların Siyasete Katılımı: Başarılar ve Zorluklar’ forumu düzenledi.

Türkiye’den ve Finlandiya’dan kadın milletvekilleri sivil toplumla buluştu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ka.Der Ankara, Türkiye ve Finlandiya'dan kadın milletvekilleri ve STK'ların katılımıyla “Kadınların Siyasete Katılımı: Başarılar ve Zorluklar” forumu düzenledi.

12 Ekim tarihinde Kadın Adayları Destekleme Derneği Ankara Şubesi (Ka.Der Ankara) ve Finlandiya Büyükelçiliği’nin tarafından Türkiye ve Finlandiya’dan kadın milletvekilleri ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla gerçekleşen “Kadınların Siyasete Katılımı: Başarılar ve Zorluklar” başlıklı forum ve sonrasında akşam yemeği düzenlendi. 

İktidar partisinden hiçbir vekilin katılmadığı forumda moderatör Selma Acuner’in açılış konuşmasının ardından sırasıyla HDP Adana milletvekili Meral DANIŞ BEŞTAŞ, CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer ve MHP İstanbul milletvekili Arzu Erdem’in yanında Finlandiya meclisinden Eva Biaudet ve Krista Mikkonen kadınların siyasete katılımıyla ilgili konuşmalar yapıp, kadın milletvekili olarak kendi deneyimlerinden bahsettiler.

Finlandiyalı vekillerin meclislerindeki kadın temsilinin %47 olduğunu, bunun yanında parlemento içindeki kadın vekillerden oluşan “kadın ağı” ve ülkedeki birçok kadın örgütünün katıldığı NYTKIS adlı oluşumdan bahsetmelerinin ardından Kaos GL’den Seçin Tuncel, vekillere “Ülkenizde kadınların bu kadar büyük oranda katılımı nasıl sağlanıyor? Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi’nde ilk gözden çıkarılan grubun LGBTİ’ler olduğu da göz önüne alındığında LGBTİ’lerin temsili ikinci plana atılıp çoğu zaman söz konusu bile olmuyor. Peki sizde tüm meclisi ayrımcılıklar konusunda birleştiren etkenler nelerdir?” sorularını yöneltti.

Buna karşılık Biaudet, dünyada ilk kadın milletvekillerinin meclise girdiği ülke olarak Finlandiya’da 1911’den beri faaliyette olan Kadın Meclisi’yle siyasette kadın temsilinin kendileri için olağan bir durum olduğunu, farklılıklara saygı konusunda da ilk eğitimlerinden itibaren böyle bir bilinçle büyüyüp bu durumu normalleştirdiklerini aktardı.


Etiketler: kadın
Nefret