14/09/2017 | Yazar: Kaos GL

1954’ün 15 Eylül’ünde dünyaya gelen Hrant Dink anısına 2009’dan bu yana her yıl verilen Uluslararası Hrant Dink Ödülü yarın dokuzuncu kez sahiplerini bulacak.

15 Eylül'de dünyaya gelen Hrant Dink anısına 2009’dan bu yana her yıl verilen Uluslararası Hrant Dink Ödülü yarın dokuzuncu kez sahiplerini bulacak.

2009’dan bu yana her yıl verilen Uluslararası Hrant Dink Ödülü, bu yıl dokuzuncu kez sahiplerini bulacak. Yarın (15 Eylül) Eylül’de Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak ödül töreni canlı yayınlanacak. Geceye dair tüm detaylar Hrant Dink Vakfı’nın sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek.

Uluslararası Hrant Dink ödülü nedir?

Uluslararası Hrant Dink Ödülü her yıl, ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna bireysel risk alan, ezber bozan, barış dilini kullanan, mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren, Türkiye’den ve yurtdışından iki kişi, kurum veya gruba veriliyor. Bu ödülle, Hrant Dink Vakfı, bu yolda yürüyenlere seslerinin duyulduğunu, yaptıklarının görüldüğünü ve yalnız olmadıklarını hatırlatmayı, onlara manen destek olmayı, tüm insanları idealleri uğruna mücadeleye teşvik etmeyi amaçlıyor.

Uluslararası Hrant Dink Ödülü 2017 jürisinde; 2016 Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahibi, çocukların insan ve eğitim hakları üzerine çalışan kadın kabile reisi Theresa Kachindamoto, Diyarbakır Barosu, yönetmen-senarist ve yapımcı Atom Egoyan, filozof Étienne Balibar ve Michel Marian, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Genel Sekreteri Christophe Deloire, şair, yazar ve edebiyat eleştirmeni Murathan Mungan, feminist yazar ve insan hakları savunucusu Şirin Tekeli ve Hrant Dink Vakfı Başkanı Rakel Dink bulunuyor.

Geçtiğimiz yıllardaki ödül sahipleri hakkında bilgi almak için burayı adresi ziyaret edebilirsiniz.

Hrant Dink’in hayatına mal olan tedirginlik ve eşcinseller

2015 yılında verilen Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nün sahibi Kaos GL olmuştu. Kaos GL’ye, ödülünü Uluslararası Hrant Dink Ödül Komitesi Başkanı Ali Bayramoğlu sunmuştu. Kaos GL adına ödülü alan Ali Erolkonuşmasında, eşcinsellerin, ömürlerini, Hrant Dink’in hayatına mal olan ‘tedirginlik’le geçirdiklerini ve eşcinsellerin kurtuluşunun, toplumun özgürleşmesi için bir önkoşul olduğunu söylemişti. Farklı ayrımcılıklar arasında bağlantı kurmanın önemine dikkat çeken Erol, ırkçı ve milliyetçi devlet politikalarıyla kurumsallaşan söylemlerin ‘ulus düşmanları’ yarattığını ve bu sahte ‘ulus bütünlüğü’nün, ancak özgürlük mücadeleleri arasında köprüler kurularak aşılabileceğini dile getirmişti.

Nasıl takip ederim?

Bu yılki geceye dair tüm detayları törenle eş zamanlı olarak Facebook’ta; “Uluslararası Hrant Dink Ödülü/International Hrant Dink Award” ve “Hrant Dink Vakfı/Hrant Dink Foundation/Հրանդ Տինք Հիմնարկ” sayfalarından ve Twitter’da; @HrantDinkOdulu, @HrantDinkAward ve @HrantDinkArm hesaplarından, #HrantDinkÖdülü, #HrantDinkAward, #ՀրանդՏինքՄրցանակ hashtagleri ile 3 dilde takip edilebilecek.


Etiketler: insan hakları
Nefret