25/04/2023 | Yazar: Kaos GL

İstanbul ve Hatay’da da eşzamanlı olarak bir hafta sürecek Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde, toplumsal cinsiyet eşitliği temasına sahip filmleri de izlemek mümkün.

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 18 yaşında! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Afiş: Mahir Akkoyun

Bu yıl 18.’si gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs Salı günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak.

Festival emekçileri 6 Şubat depremlerini hatırlatarak; “İnsan hayatını, emeği, doğayı, bilimi yok sayan neoliberal kent politikalarının sonuçlarını 6 Şubat Depremi’nde bir kez daha tüm çıplaklığıyla gördük, yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. Festivalimizi bu yıl bu felaketin yaşattığı acı ve doğal bir afeti böylesi bir felakete dönüştüren politikalara duyduğumuz öfkeyle gerçekleştiriyoruz” diyor.

Yaşananların ardından Festival, “Emekçiler, kadınlar, LGBTİQ+’lar, gençler, çocuklar ve insanca yaşamak için direnen herkesle kol kola, baskılara ve sansürlere karşı ülkemize sahip çıkma sorumluluğuyla”  on sekizinci yaşına giriyor.

1-7 Mayıs tarihlerinde İstanbul ve Hatay’da eş zamanlı başlayıp yıl boyunca Türkiye’nin dört bir yanında seyirciyle buluşacak Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde emek temalı filmlerin yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği, kent/çevre, göç/mültecilik, insan hakları, sağlık konularını işleyen filmler de yer alıyor.

Festival kataloğuna buradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: kültür sanat
İstihdam