29/03/2022 | Yazar: Kaos GL

"Lubunyanın Dünü, Bugünü, Yarını" atölyesi hem Türkiye LGBTİ+ hareketi tarihi hem bugün yürütülen aktivizm duraklarına uğradı.

ÜniKuir Derneği Örgütlenme ve Dayanışma Atölyeleri’ne devam ediyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Haber: ÜniKuir Derneği

ÜniKuir Derneği’nin “Türkiye’nin Büyükşehir Olmayan İllerindeki LGBTİ+ Aktivistlerinin Güçlendirilmesi: Dijital Aktivizm Geliştirme Projesi” kapsamında düzenlediği Örgütlenme ve Dayanışma Atölyeleri devam ediyor.

Serinin ikinci atölyesi “Lubunyanın Dünü, Bugünü, Yarını” başlığında gerçekleşti.

Atölye, “LGBTİ+ aktivizminden ne anlıyoruz?”, Türkiye’de LGBTİ+ temsilleri, lubunya aktivistlerin yakın ve uzak tarihteki taleplerinden ve deneyim aktarımı başlıklarında ilerledi. 

Oturumun başında tarihteki LGBTİ+ görünürlüğünün silinmesi üzerine yürütülen tartışmada, hakikat inkarına karşı argüman üretmenin ya da üretmemenin faydaları konuşuldu. Tartışma, “Tarihte lubunyalar olmasaydı ne değişirdi?” sorusu etrafında devam etti. 

Oturumun devamında LGBTİ+’ların dönüştürücülük ve aktivizm için başvurdukları yöntemlere dair deneyim paylaşımı gerçekleşti. Aktivistler aile ve arkadaş ilişkilerinde, akademide, kamusal ve sosyalleşme alanlarında yürüttükleri aktivizm ve var olma biçimlerini aktardı. Aynı zamanda iyi hissetme hallerini nasıl sağladıklarını paylaştı.

Atölyenin son kısmında, Türkiye LGBTİ+ tarihinin kırılma noktaları ve devamlılıkları üzerine örnekler gösteren atölye yürütücüsü Şebin, yakın zamandaki LGBTİ+ aktivizm örnekleri ve güçlendiriciliği üzerine gündem belirdi ve atölye, katılımcıların deneyim aktarımları ile son buldu.


Etiketler: insan hakları
İstihdam