10/02/2022 | Yazar: Kaos GL

Roosevelt Vakfı tarafından verilen uluslararası Dört Özgürlük Ödüleri’nde ÜniKuir’e Korkusuzluk Ödülü verildi.

ÜniKuir’e “Korkusuzluk Ödülü”! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Roosevelt Vakfı tarafından verilen uluslararası Dört Özgürlük Ödülleri’nde ÜniKuir Korkusuzluk Ödülü'ne layık görüldü.

ÜniKuir’in sitesinde yer alan habere göre Amerika Birleşik Devleti Eski Başkanı Franklin D. Roosevelt’in 1941 tarihli konuşmasındaki “Dört Özgürlük” tanımından ilham alan ödülü, ilk kez bir LGBTİ+ örgütü kazanıyor.

10 Şubat günü sahiplerini bulan 2022 yılı ödüllerinde ÜniKuir Derneği, Dört Özgürlük Ödülleri arasından “Korkusuzluk” ödülüne layık görüldü. Ödül, LGBTİ+ mücadelesi yürüten bir aktiviste ya da örgüte ilk kez veriliyor. Daha önce “İfade Özgürlüğü” dalında Türkiye’den ödül alan isim gazeteci ve basın özgürlüğü aktivisti Erol Önderoğlu olmuştu.

“Korkusuzluk” ödülüne önceki yıllarda hak kazananlar arasında Nobel ödüllü Pakistanlı aktivist Malala Yusufzay ve uluslararası insan hakları örgütü Human Rights Watch gibi bilinen isim ve kuruluşlar var. Ayrıca dört ödülün haricinde her yıl verilen Özgürlük Madalyası’na da daha önce Dalai Lama, Nelson Mandela ve Angela Merkel gibi liderler layık görüldü. Bu sene Özgürlük Madalyası, Litvanya’da sürgünde olan Belaruslu siyasetçi Sviatlana Tsikhanouskaya’ya verildi.

Diğer Ödüller

- İfade Özgürlüğü ödülü: Vietnamlı şarkıcı-söz yazarı ve ifade özgürlüğü savunucusu Mai Khoi Do Nguyen

- İbadet Özgürlüğü ödülü: Mosintuwu Enstitüsü’sünün kurucu ve başkanı, Endonezyalı Lian Gogali

- Yoksunluktan Uzak ödülü: Kenyalı insan hakları aktivisti Nice Nailantei Leng'ete

 


Etiketler: insan hakları, siyaset
Telegram