03/11/2021 | Yazar: Kaos GL

Türkiye'nin farklı şehirlerinden yerinden çevrimiçi olarak bir araya gelen LGBTİ+ öğrenci toplulukları ayda bir düzenli olarak buluşmaya karar verdi.

Üniversiteli LGBTİ+ topluluklarının çevrimiçi buluşması gerçekleşti Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

ÜniKuir Derneği tarafından üniversiteli LGBTİ+ öğrenci topluluklarına yönelik çağrısı yapılan çevrimiçi öğrenci toplulukları buluşması 30 Ekim'de gerçekleşti. Hollanda Krallığı Hükümeti tarafından desteklenen Türkiye'deki LGBTİ+ Öğrenci Topluluklarının Güçlendirilmesi ve Aralarındaki Koordinasyonun Sağlanması Projesi kapsamında çevrimiçi olarak bir araya gelen öğrenci toplulukları birbirleriyle deneyimlerini paylaştı, örgütlenme pratikleri hakkında aktarımlarda bulundu ve birbirlerine sorular sordu. 

LGBTİ+ toplulukları, yüz yüze eğitimin başlangıcı itibariyle farklı şekillerde örgütlenme deneyimleri yaşamış olsa da problemlerin pek çok noktada ortaklaştığı görüldü. Katılımcılar, topluluklarının pandemi sonrası ilk dönemde yaşadıkları deneyimleri ve yeni üyelere ulaşma konusunda izledikleri yöntemlerden bahsetti. Yeni katılacak kişilerin topluluklara alınması noktasında ortaya çıkabilecek güvenlik problemleri de ana başlıklardan biriydi, her bir öğrenci topluluğu bu sorunu aşma konusunda nasıl çalışmalar yürüttüğünü anlattı. 

Toplulukların karar alma mekanizmaları tartışıldı

Yeni insanların topluluğa katılımı meselesinin ardından topluluklarının karar alma mekanizmalarının neler olduğu, hangi yöntemlerle kararlar alıp bunları ne şekillerde yürüttükleri konuşuldu. Genel anlamda LGBTİ+ topluluklarının hiyerarşik karar alma mekanizmalarından uzak durmaya çabaladıkları, kararlarını katılımcı ve demokratik yollarla almaya çalıştıkları, konsensüsün sağlanamadığı durumlarda farklılıklar gösteren yöntemlerle karar alıp bunları uygulamaya çalıştıkları ifade edildi. 

"Topluluklar sadece üretim yapmıyor, lubunyaların sosyalleşmesine alan açıyor"

Üniversiteli LGBTİ+ topluluklarının sadece bir iş gerçekleştirme ve etkinlik üretme yerleri olmadığının, aynı zamanda toplulukların faaliyet yürüttükleri üniversitelerdeki LGBTİ+’ların sosyalleştikleri alanlar da olduğunun altının çizildiği toplantıda, grup içi dinamiklerde yaşanan fikir ayrılıklarının derinleşmesi ve kriz durumlarında nasıl başa çıkıldığı aktarımı yapılan konular arasındaydı.

Buluşmalar ayda bir tekrarlanacak

Bu tarz biraradalıkların yüz yüze ya da çevrimiçi düzlemde devam etmesinin hem güçlendirici hem de dayanışmayı artırıcı etkileri olduğunun belirtildiği toplantıya katılan topluluklar birbirleriyle iletişim halinde olmanın öneminin altını çizdi. Toplantıda üniversiteli LGBTİ+ topluluklarının çevrimiçi buluşmalarının ayda bir tekrar edilmesi kararı alındı. Toplantı öğrenci topluluklarının bu akademik dönem boyunca planladıkları etkinliklerden bahsedip birbirlerini söz konusu etkinliklere davet etmeleriyle son buldu. 

ÜniKuir'le iletişime geçebilirsiniz!

Bir sonraki çevrimiçi toplantının çağrısı bütün LGBTİ+ topluluklarına iletilecektir. Eğer bulunduğunuz üniversitede yeni bir öğrenci topluluğu kurma aşamasındaysanız ya da bu toplantı çağrısının sizin bulunduğunuz LGBTİ+ topluluğuna sehven ulaşmadıysa ÜniKuir ile iletişim kurabilirsiniz.


Etiketler: eğitim
İstihdam