19/07/2023 | Yazar: Aslı Alpar

Uşak Üniversitesi, mezuniyet töreninde gökkuşağı bayrağı açılmasının provakasyon olduğunu ileri sürdü!

Uşak Üniversitesi’nden nefret: “LGBT paçavrası” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Uşak Üniversitesi’nin 17 Temmuz’da gerçekleşen mezuniyet töreninde bir öğrencinin açtığı gökkuşağı bayrağı sosyal medyada Trend Topic (TT) olmasıyla LGBTİ+’lara yönelik sistematikleşen nefret kampanyalarından birine dönüştü.

Üniversite bugün Twitter hesabında paylaştığı açıklamayla LGBTİ+’lara yönelik nefret söylemine katıldı. Okul “LGBT paçavrasını hiçbir yetkilinin izni ve bilgisi olmaksızın” açtığını söylüyor ve resmî işlem başlattığını belirtiyor ancak gökkuşağı bayrağı açmak suç oluşturmuyor.

LGBTİ+’ları en genel anlamda temsil eden gökkuşağı bayrağı 6 renkten oluşmakta ve o renklerin temsiliyeti ise; kırmızı: yaşam, turuncu: iyileşme, sarı: gün ışığı, yeşil: doğa, mavi: huzur, menekşe: ruh; şeklindedir.”

Okulun açıklamasının tamamı şöyle:

“Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nün 17.07.2023 tarihindeki mezuniyet töreni sırasında mezun öğrencilerden biri kıyafetine gizlediği LGBT paçavrasını hiçbir yetkilinin izni ve bilgisi olmaksızın tören esnasında provokasyon amacıyla ani bir hamle ile açmıştır.

Üniversitemiz yönetim birimlerinin bu şahsi eylemi tasvip etmesi ve desteklemesi imkansızdır. Söz konusu şahsi davranış ile ilgili resmi işlemler başlatılmıştır.”


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, eğitim
İstihdam