27/04/2009 | Yazar: Umut Güner

Feminist(B)iz ve LGBTT Hakları Platformu, Vakit gazetesinin, Homofobi Karşıtı Buluşma’ya yönelik halkı kin ve nefrete kışkırtmasını protesto etti.  

Vakit’in nefreti  Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Feminist(B)iz ve LGBTT Hakları Platformu, Vakit gazetesinin, Homofobi Karşıtı Buluşma’ya yönelik halkı kin ve nefrete kışkırtmasını protesto etti.  

Feminist(B)iz’in organize ettiği LGBTT Hakları Platformu temsilcilerinin desteklediği basın açıklaması eylemi Ulus Rüzgârlı Sokak’taki Vakit Gazetesi Ankara Temsilciliği önünde yapıldı.
 
Feminist(B)iz ‘Hüseyin Üzmez davası’nın sonuçlanmaması ve sürecin uzamasına ve Vakit Gazetesi’nin Kaos GL’nin organize ettiği Homofobi Karşıtı Buluşma ve Buluşmayı destekleyen organizasyonlara ve kurumlara yönelik saldırılarını protesto etti.
 
‘Gey-Lezbiyen değil, cinsel sapık Vakit’te’, ‘Bize Sapık diyeceğine, bir dön bak sen kendi içine!’, ‘Nefreti Körükleme, Beni Hedef Gösterme’, ‘Vakit, kimseyi, kine, düşmanlığa sevk etme’, ‘LGBTT Bireyler, ne yalnızdır ne de yanlış’, ‘Sapık Üzmez, Vakit’siz ötemez!’, ‘Heteroseksist Vakit’e, Sapık Üzmez yakışır!’ sloganları atan Feminist(B)iz ve LGBTT Hakları Platformu temsilcileri sokak boyunca yürüdü.        

Basın Açıklaması Metni
 
‘Vakit yazarı Hüseyin Üzmez’in davası halen sonuçlanmamış, adlı tıp kurumundaki rezalet ayyuka çıkmış ve feministler olarak öfkemiz hâlâ doruktayken Vakit gazetesi bu kez de lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transseksüel (LGBTT) bireylere karşı kustuğu nefret ve açık hedef göstermesiyle karşımıza çıktı.
 
Homofobi Karşıtı Buluşma arifesinde 14 Nisan 2009 tarihli Vakit Gazetesi’nde şöyle bir haber ki haber demeye bin şahit ister, ‘Üniversiteler başörtülülere kapalı, ‘gey’ ve ‘lezbiyenlere’ açık’ başlığıyla dikkatlerimizi çekti. Bu yazıda Homofobi Karşıtı Buluşma ‘sapkın etkinlik’, LGBTT bireylere yapılan ayrımcılıkla mücadele edenler ‘sapkınlıklarını meşru göstermeye çalışan’lar ve Kaos GL Derneği ‘cinsi sapıkların’ derneği ilan edilmiş.
 
Vakit gazetesi geçen yıl da yine aynı söylemle ‘nefreti arttırmak ve hedef göstermek’ misyonunu gerçekleştirmişti. Ve maalesef Kaos GL Derneği’nin suç duyurusu sonuçsuz bırakılmış, Vakit işlediği bu suçtan yargılanmamıştı bile.
 
Bugün burada bizimle birlikte olan LGBT Hakları Platformu bileşeni Kaos GL ve Pembe Hayat LGBTT Derneklerinden başlayarak Vakit Gazetesi için bir kez daha suç duyusunda bulunulacağını duyuruyoruz. Bu suça ortak olmak istemeyen her kişi ve kurumu suç duyurusunda bulunmaya çağırıyoruz.
 
Ve diyoruz ki nefretin gün be gün büyütüldüğü ülkemizde, Vakit gazetesinin yaptıklarına sessiz kalmayacağız.
 
Yine Vakit geldi ve artık sabrımız taştı: Eşcinsellik değil, çocuk istismarı cinsi sapıklıktır!’
 
Feminist(B)iz Oluşumu 

Fotoğraflar: Semih Varol / Kaos GL
 
Eylem fotoğrafları için tıklayın
 


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
İstihdam