30/05/2018 | Yazar: Kaos GL

Avukatlar filmleri cep telefonundan izleyerek yasağı protesto etti.

Valilik, Ankara Barosu’nun LGBTİ+ film gösterimini yasakladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ankara Valiliği, Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin LGBTİ+ kısa film seçkisini ‘toplumsal hassasiyetler’ gerekçesiyle yasakladı. Avukatlar filmleri cep telefonundan izleyerek yasağı protesto etti.

Ankara Valiliği, Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin LGBTİ+ kısa film seçkisini yasakladı. Merkez’in dün (29 Mayıs) yapmak istediği gösterimi engelleyen Valilik yasağa ‘toplumsal hassasiyetleri’ gerekçe gösterdi.

Valiliğin Baro’ya tebliğ ettiği yasak kararında şu ifadeler yer aldı:

“Sözkonusu paylaşımlarla, halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimin aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkabileceği, ayrıca terör örgütlerinin karşıt görüşlü gruplara yönelik eylem arayışı içerisinde olduğu  yönündeki istihbari bilgiler göz önünde bulundurulduğunda, yapılmak istenen film gösterimi etkinliğinin, organizasyona katılacak olan grup ve şahıslara yönelik olarak birtakım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle bazı kesimler tarafından tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği değerlendirilmektedir.”

Gösterim saatinden önce etkinlik mekanı Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nin (ABEM) çevresine iki otobüs çevik kuvvet polisi geldi.

Avukatlar Valiliğin yasağını ABEM önünde kısa film izleyerek protesto etti.


Etiketler: insan hakları
İstihdam