24/06/2017 | Yazar: Kaos GL

İstanbul Valiliği, ‘kamu düzeni’ ve ‘toplumun farklı kesimlerinden tepkileri’ bahane ederek Onur Yürüyüşü’ne izin verilmeyeceğini açıkladı.

Valilik’ten Onur Yürüyüşü’ne ‘kamu düzeni’ yasağı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İstanbul Valiliği, “kamu düzeni” ve “toplumun farklı kesimlerinden tepkileri” bahane ederek Onur Yürüyüşü’ne izin verilmeyeceğini açıkladı.

İstanbul Valiliği’nden iki yıldır polis saldırısına sahne olan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne ilişkin açıklama geldi.

Valilik internet sitesinden yaptığı son dakika açıklamasıyla 25 Haziran LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne izin verilmeyeceğini söyledi. Açıklamada “Bu çağrıya karşı toplumun farklı kesimlerinden çok ciddi tepki gösterildiği görülmektedir”, “turistlerin güvenliği ve kamu düzeni gözetilerek anılan gün ve öncesi ve sonrasında toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmesine izin verilmeyecektir” ifadeleri yer aldı.

Valilik’ten “toplumun farklı kesimlerinden tepki” bahanesi!

Valilik açıklamasının tam metni şöyle:

“Bazı basın organları, internet siteleri ve sosyal medyada LGBTİ üyeleri tarafından 25 Haziran 2017 Pazar günü saat 17.00'da İlimiz Beyoğlu İlçesi Taksim Meydanı'nda "Onur Yürüyüşü" adı altında bir yürüyüşe çağrı yapıldığı anlaşılmaktadır.

Söz konusu yürüyüş için çağrı yapılan Taksim Meydanı ve çevresi Valiliğimizce ilan edilen toplantı ve gösteri yürüyüşü alanları arasında bulunmamaktadır. Ayrıca Valiliğimize 2911 sayılı kanun hükümleri uyarınca usulüne uygun bir başvuru yapılmamıştır. Bu arada yine sosyal medya platformlarında bu çağrıya karşı toplumun farklı kesimlerinden çok ciddi tepki gösterildiği görülmektedir.

“Valiliğimizce yapılan değerlendirme sonucunda, düzenlenmek istenen yürüyüşün başta katılımcılar olmak üzere vatandaşlarımızın ve gezi amacıyla bölgede bulunacak olan turistlerin güvenliği ve kamu düzeni gözetilerek anılan gün ve öncesi ve sonrasında toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmesine izin verilmeyecektir.

“Kıymetli İstanbullu hemşehrilerimizin bu tür çağrılara itibar etmemeleri, Güvenlik Güçleri'nin bu hususta yapacağı çağrı ve uyarılara riayet ederek yardımcı olmaları önem arz etmektedir.

“Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”


Etiketler: insan hakları, kent hakkı
Nefret