02/10/2017 | Yazar: Kaos GL

Aylık edebiyat ve kültür dergisi Varlık, yeni sayısında iktidarın beden üzerindeki tahakkümüne odaklanıyor.

Varlık, ‘iktidarın şiddeti, bedenin direnişi’ni sorguluyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Aylık edebiyat ve kültür dergisi Varlık, yeni sayısında iktidarın beden üzerindeki tahakkümüne odaklanıyor.

Aylık edebiyat ve kültür dergisi Varlık, Ekim sayısını “İktidarın şiddeti, bedenin direnişi” dosyasıyla yayınladı. İktidarın beden üzerindeki tahakkümünü tartıştıran dosya yazılarında, Nilgün Tutal, Rahmi Öğdül, Korkmaz Alemdar, Gülsüm Depeli, Tezcan Durna’nın yazıları yer alıyor.

“Yaşamın ruhunu öldüremezsiniz”

“Organsız Bedenler Olup, Sis Gibi Yayılalım Ot Gibi Taşalım” yazısında Nilgün Tutal, disipline dayalı iktidar ile bio-iktidar arasındaki ilişkiye dikkat çekiyor.

Rahmi Öğdül, “Daha Fazla Numara Yapmayın, Yaşam Kıvrımlarda Saklı!”  yazısında “Bedenler ölü taklidi yapsalar da, duygular yaşamın neşeli şiddetini derinlerde biriktirir. Yaşamın ruhunu öldüremezsiniz” diyor.

“Acınası Durumlar” yazısında Korkmaz Alemdar, insan hakları kavramını irdeliyor. Alemdar, idam cezasının kaldırıldığının ancak politik cinayetlerin, kitlesel kıyımların sürdüğünün altını çiziyor.

Gülsüm Depeli, “Direnişin Bedeni: Çağırsak Gidenleri” isimli yazısında açlık grevlerinin politik eksenini yorumluyor. Depeli, açlık grevi yapan öznenin gücüne ve feda kültürüne bir arada yaklaşıyor.

“Medyadaki Şiddet ile Siyasi İktidarın Şiddeti Arasındaki Paslaşmalar” yazısında Tezcan Durna         toplumsal şiddeti medyadaki izlerde arıyor.

Kapakta Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya selam

Dergi’nin yeni sayısında ayrıca Nalan Barbarosoğlu, Tarık Günersel, Can Sinanoğlu, Hüseyin Köse, Abdülkadir Budak, Taner Ay, E. Lâle Demirtürk, Şafak Pala, Haydar Ergülen, Adnan Binyazar, Yusuf Çotuksöken, Feridun Andaç, Adil İzci, Duygu Kankaytsın, Buğra Giritlioğlu, küçük İskender, Uğurc, Hakan Orhan, Ahmet Günbaş, Hasan Akarsu, Yaprak Damla Yıldırım, Zeynep Şen, Gültekin Emre ve Zeynep Yalçın’ın katkıları yer alıyor.

Kanın Hükmünde Kararnameler ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için açlık grevi başlatan ve halen tutuklu olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya selam gönderen bir kapakla raflardaki yerini alan Varlık’ta G. Öykü Doğan ve Özlem Ünlü’nün desenlerini görebilirsiniz.


Etiketler: medya
Nefret