06/05/2020 | Yazar: Kaos GL

Velvele’nin podcast serisinde yeni bölüm yayında: Beşinci bölümün konusu LGBTİ+’lara yönelen nefret ve karanlığa direnen lubunyalar.

Velvele’nin beşinci podcasti yayında: #LGBTİHaklarıİnsanHaklarıdır Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Velvele.net’in podcast serisi sosyal bilimler alanında akademik çalışmalar yürüten, çevirmen ve yazar Ari (İstanbul) ve gazeteci-yazar Bawer’in (Barselona) COVID-19 salgını ve karantina günlerini kuir bir perspektiften değerlendirmeleriyle devam ediyor.

Ari ve Bawer, serinin beşinci bölümünde son haftalarda LGBTİ+’lara yönelen nefreti ve karanlığa direnen lubunyaları konuştu. Diyanet’in eşcinselleri, HIV+ ile yaşayanları ve “evlilik dışı” ilişkide bulunanları hedef gösterdiği hutbeyi kınayan barolara açılan soruşturmalar masaya yatırıldı.

Velvele.net’in podcast serisinin beşinci bölümünü SoundCloudSpotify ya da Spreaker'dan dinleyebilirsiniz.

Bölüm bölüm Velvele podcast serisi

İlk bölümde koronavirüs salgını ve karantina günlerini konuşan Ari ve Bawer, ikinci bölümde Türkiye'de salgınla birlikte yükselen “yaşlılara” yönelik ayrımcı, alaycı, dışlayıcı tavra yarattığı kargaşaya ve yine yeni yeniden hortlayan muhbir vatandaşlığa eğilmişti. Üçüncü bölümde trans aktivist ve işletmeci Üzüm Derin Solak’ın katılımıyla karantinanın LGBTİ+’ların sosyalleşme alanlarına, gece hayatına ve aktivizme etkileri masaya yatırılırken, dördüncü bölümde salgının yarattığı ruh halleri ve alışık olunmayan bu durumu içe sinmeden normalleştirmenin yarattığı baskı konuşuldu. 


Etiketler: insan hakları, yaşam
İstihdam