23/02/2017 | Yazar: Kaos GL

Violet Nantaba ve Beatrice Babirye kardeşlerin davasının ikinci duruşması ertelendi ve duruşmada Beatrice Babirye’nin Türkiye’ye gelmesinin hukuki durumunun araştırılması reddedildi.

Violet ve Beatrice davası 19 Nisan’a ertelendi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Violet Nantaba ve Beatrice Babirye kardeşlerin davasının ikinci duruşması ertelendi ve duruşmada Beatrice Babirye’nin Türkiye’ye gelmesinin hukuki durumunun araştırılması reddedildi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Türkiye’de öldürülen kardeşlerden Violet Nantaba ve dövülerek hastanelik edilen kardeşi Beatrice Babirye’nin davasının ikinci duruşması bugün görüldü.

Uguanda’da işsiz kaldıkları için Türkiye’ye göç eden kardeşlerden hayatta kalan Beatrice’in verdiği vekâlet ile açılan dava 19 Nisan’a ertelendi.

Sanık avukatı: Suç işleme kastı yok

Sınır Tanımayan Kadınların izlediği duruşmaya tutuklu sanıklar Kanan Rafiyev, Sunay Hasanov ve avukatları ile ikiz kardeşlerin avukatları katıldı.

Sanıklardan Kanan Rafiyev’in avukatı müvekkilinin kendisine yapılan ağır hakaretten dolayı cinayeti işlediğini ve suç işleme kastı olmadığını ifade etti. Diğer sanık Sunay Hasanov’ın avukatı ise müvekkilinin yeniden sorgulanmasını talep etti.

Beatrice Babirye'nin avukatlarından Meriç Eyüpoğlu, davada Babirye'nin Türkiye'ye yasal olarak girmesi hususunda tüm idari başvurularını yaptıklarını ancak sonuç alamadıklarını belirtti. Eyüpoğlu, mahkemece resmi birimlere yazı yazılarak Beatrice'nin Türkiye'ye gelmesinin hukuki durumun araştırılmasını talep etti.

Mahkeme, Eyüpoğlu’nun talebini idari işlem olduğu gerekçesiyle red etti ve duruşmayı 19 Nisan'a erteledi.

Violet öldürüldü, ağır yaralı kardeşi sınırdışı edildi!

Violet Nantaba, 31 Ağustos gecesi kendisiyle birlikte olmak için İstanbul Aksaray’daki evine gelen sanıklar Kenan Rafiyev ve Sunay Hasanov tarafından dövülerek ve tecavüz edilerek vahşice öldürüldü. Kız kardeşi Beatrice Babirye ise aynı sanıklar tarafından dövülerek hastanelik edildi.

Olayın ardından polis, hastanede ağır yaralı olarak tedavi gören Beatrice Babirye’yi sağlık durumunu gözetmeksizin gözaltına aldı. Beatrice’in ifadesi deneyimli bir tercüman yardımı olmadan alındı. Beatrice, Türkiye’nin imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’nin ev içi ve cinsel şiddete uğrayan göçmen kadınlara sığınma hakkı tanınması yönündeki hükümlerine rağmen apar topar sınırdışı edildi.  

7 Aralık günü görülen ilk duruşmada sanıkların verdikleri ifadenin, emniyette ve savcılıkta verdikleri ifade ile tutarsız olduğu görüldü. Her ikisi de cinayet suçundan yargılanmasına karşın birinin suçlu diğerinin azmettirici olabileceği bir senaryo yaratıldı. Ayrıca sanık avukatı ‘ne söyledi de şiddet uyguladın’ gibi şiddete bahane üretmeye çalışarak katillerin suçunu hafifletmeye çalıştı.

Göçmen kadınlara yönelik erkek şiddeti tesadüf değil

Davayı takip eden Sınır Tanımayan Kadınlar, Violet ve Beatrice'in erkek şiddetinin hedefi olmasının tesadüf olmadığını söylüyor. Sınır Tanımayan Kadınlar duruşma öncesi yaptıkları basın açıklamasında şöyle diyor: “Göçmen kadınlara yönelik erkek şiddeti yasalardan besleniyor. Türkiye'de oturum ve çalışma izinlerine ulaşamayan göçmen kadınlar tam bir güvencesizlik içinde yaşamak ve çalışmak zorunda bırakılıyorlar. Haksızlığa ve şiddete uğradıklarında ise göçmen kadınların kağıtsız (“kaçak”) olmaları, hak aramalarının önüne geçiyor, hatta onları suçlu duruma düşürüyor. Bunu Beatrice'in hastanedeki yatağından gözaltına alınarak sınırdışı edilmesi ile bir kez daha gördük.”

Sınır Tanımayan Kadınlar, 2014 yılında Enver Dursun tarafından camdan atılarak öldürülen Ugandalı Jesca Nankabirva davasına kadınların müdahil olması ile sanığın 25 yıla mahkûm olduğunu hatırlatıyor ve tüm kadınları Violet ve Beatrice'in davasında katillerin hak ettikleri cezayı alması için dayanışmaya çağırıyor…

Duruşma 19 Nisan’da Çağlayan Adliyesinde görülecek.


Etiketler: insan hakları, mülteci
Dijital