17/03/2022 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Medya Seminerleri’nde konuşan Gökçer Tahincioğlu, “Romanlarla ve LGBTİ+’larla ilgili haberler konuşulmadan yasaklanmış alanlardır” dedi.

“Yargı da medya da LGBTİ+’lar için farklı işliyor” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Medya Seminerleri’nin ilk konuğu Gazeteci Gökçer Tahincioğlu’ydu. Dün (16 Mart) çevrimiçi ortamda yapılan söyleşide Tahincioğlu; mesleğe nasıl başladığını, adliye muhabirliği deneyimini, yargıda ve medyada LGBTİ+’ların durumunu anlattı.

“Edebiyatçı olabilmek için gazeteci oldum” diyen Tahincioğlu, gazeteciliğin usta çırak mesleği olduğunu söyledi. Adliye muhabirliğini “üçüncü sayfa haberlerini üçüncü sayfadan kurtarmak” diye tarifleyen Tahincioğlu şöyle devam etti:

“Benim derdim insanla uğraşmaktı. Adliye muhabirliğinde bunu çokça yapabildim. Sokaktaydım. Çatışma mı var, oradaydım. Memleketin bir köşesinde bir dert mi var, oradaydım. Bazen dayak yenirken de oradaydım, korkunç olaylarda da oradaydım. Gazetecilik bence iki gün arayla İngiltere Kraliçesi’yle de Mamak’ta bir gecekonduda da kahvaltı yapılabilen tek meslektir.”

Gazeteciler açısından mecrasızlık probleminden bahseden Tahincioğlu, “Ben görece haberin değerli olduğu bir dönemde muhabir olduğum için şanslıydım” dedi, genç gazetecilerle deneyimlerini paylaştı.

Tahincioğlu, adliye muhabirliği deneyiminden hareketle, “Yargı da medya da LGBTİ+’lar için farklı işliyor” dedi. LGBTİ+’ların medya açısından “dokunulmaz alanlar” arasında görüldüğünü söyleyen Tahincioğlu, “Romanlarla ilgili haberler, LGBTİ+’larla ilgili haberler konuşulmadan yasaklanmış alanlardır. Mesleğin başında ilk fark ettiğim bu olmuştu” dedi.


Etiketler: medya
nefret