25/06/2023 | Yazar: Kaos GL

Kocaeli’nde Onur Haftası etkinliklerine 8 gün yasak geldi.

Yasakçılar listesine Kocaeli Valiliği de katıldı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

LGBTİ+ Onur Ayı, yasaklarla başladı yasaklarla bitiyor. LGBTİ+’ların piknik yapması, film izlemesi, çay içmesinin yasaklandığı Onur Ayı yasaklarının son halkası Kocaeli’den geldi.

Kocaeli Valiliği, “LGBTİ Dernekleri, Benzeri Oluşumlar ve Gruplar Tarafından “Onur Haftası" Adı Altında Yapacağı Etkinliklerle İlgili Basın Açıklaması” başlıklı duyurusunda şehirdeki etkinlikleri 8 gün boyunca yasakladı.

Valilik yasak kararının tam metni:

Basın yayın organları ve sosyal medya platformlarında LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve Intersex) dernekleri, benzeri oluşumlar ve gruplar tarafından, Haziran ayının sonlarında “Onur Haftası" adı altında aralarında ilimizin de yer aldığı bazı illerde etkinlikler gerçekleştirmek istendiği şeklinde bilgiler elde edilmiştir.

Sosyal medya üzerinde yer alan paylaşımlar göz önüne alındığında bu kapsamda yapılacak etkinliklerin genel ahlaka aykırı olduğu, toplumda infial uyandıracak, milli, vicdani ve insani değerlere dokunacak, toplumsal iç barışı tehdit edebileceğinden ve etkinlikleri gerçekleştirecek grup/şahıslar ile vatandaşlarımız arasında sözlü ve fiziksel provokatif amaçlı olayların olabileceği dikkate alındığında, kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasının tehlikeye düşebileceği değerlendirildiğinden; 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesinin (a) ve (c) fıkraları ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesinin hükümleri gereğince,  LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve Intersex) dernekleri, benzeri oluşumlar ve gruplar ile bu grupların yapmış olduğu eylemleri desteklemek amacıyla açık alanlarda yapılması planlanan her türlü (toplanma ve toplanma teşebbüsünde bulunma, basın açıklaması, yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş/pankart asma, protesto eylemi, şenlik, festival, film, sinevizyon ve tiyatro gösterisi vb.) etkinlikler Kocaeli il sınırları içerisinde (24/06/2023 günü saat: 00.01'den 02/07/2023 günü saat: 23.59'a kadar (8) gün süre ile yasaklanmıştır.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları, siyaset, onur yürüyüşü
İstihdam