27/02/2018 | Yazar: Kaos GL

Ankara Valiliği’nin LGBTİ etkinliklerini yasakladığı şu günlerde, “LGBTİ örgütleri ile dayanışmak için neler yapabilirim” sorusuna birkaç yanıt derledik.

Yasaklı günlerde neler yapabilirim? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ankara Valiliği’nin LGBTİ etkinliklerini yasakladığı şu günlerde, “LGBTİ örgütleri ile dayanışmak için neler yapabilirim” sorusuna birkaç yanıt derledik.

*Pembe Hayat Kuirfest ile bağlantıya geçerek, şehrinizde dayanışma amaçlı film gösterimleri organize edebilirsiniz.

*Şehrinizde Homofobi Karşıtı Yerel Buluşma organize etmek için Kaos GL ile bağlantıya geçebilirsiniz. Şehrinizde homofobi ve transfobi karşıtı bir etkinlik organize edebilirsiniz.

*Gönüllü olduğunuz sivil toplum örgütleri ve üniversite kütüphanelerinde LGBTİ bölümü oluşturulması için girişimlerde bulunabilirsiniz. Kaos GL yayınları için doğrudan iletişim kurabilirsiniz.

*kaosGL.org gönüllü muhabir ağına katılabilirsiniz. Şehrinizde LGBTİ’lere ilişkin gelişmeleri kaosGL.org okurları ile paylaşabilirsiniz.

*Stencil çalışmaları ile LGBTİ’lerin özgürlüğünün sokaklara yaygınlaşması için çaba gösterebilirsiniz.

*Sosyal medyada LGBTİ’lere yönelik saldırgan ve nefret söylemi içeren paylaşımları şikayet edebilirsiniz. Yine sosyal medyada LGBTİ içerikli filmleri paylaşabilir, önerebilir; LGBTİ haklarına ilişkin görseller iletebilir, yaygınlaştırabilirsiniz.

*Kaos GL’nin öğretmen, doktor, hemşire, ruh sağlığı uzmanları, psikolojik danışman ve rehber öğretmenler, sosyal hizmet uzmanları, yerel yönetim çalışanları gibi farklı meslek gruplarına yönelik yaptığı insan hakları eğitimlerinin kendi meslek grubunuza yapılması için şehrinizde örgütlenebilirsiniz ve Kaos GL ile iletişime geçebilirsiniz.

*Çalışma hayatında cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığına uğruyorsanız Kaos GL’nin her sene düzenlediği LGBTİ çalışanlar anketlerine katılarak sorunlarınızın anonim bir şekilde görünür olmasını sağlayabilirsiniz.

*Kaos GL dergisine abone olabilirsiniz. Sevdiklerinize abonelik hediye edebilirsiniz. Şehrinizdeki cafeleri, kültür merkezlerini abone olmaları için cesaretlendirebilirsiniz.

*Nefret Suçları Araştırması ve diğer araştırmalarımızı sosyal medyada paylaşarak daha fazla insanın araştırmalarımızdan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

*LGBTİ örgütlerin yayınlarını, etkinliklerini paylaşarak daha fazla insanın etkinliklerden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

*LGBTİ’lerle ilişkin onur kırıcı espri ve fıkraların ayrımcı olduğunu deşifre ederek gülmeyebilirsiniz ve homofobik ve transfobik olmayan mizah örneklerini çevrenizle paylaşabilirsiniz.

*LGBTİ’lere ilişkin önyargılarınızın gerçek olup olmadığını LGBTİ’lere sormak yerine, LGBTİ içerikli yayınları araştırabilirsiniz.

“Peki bunlara nerede nasıl başlayacağım” diyorsanız, bu bilgileri paylaşmakla, kendi önerilerinizi yazmakla başlayabilirsiniz!

Kaos GL Derneği’ne ulaşmak için bilgi@kaosgldernegi.org adresine; Pembe Hayat Derneği için ise bilgi@pembehayat.org adresine mail atabilirsiniz.

*Bu içerik LGBTİ'lerin İnsan Hakları için Farkındalık ve Savunuculuk Projesi kapsamında Avrupa Birliği'nin desteğiyle hazırlanmıştır. Bu, AB'nin metin ve görseldeki görüşlere katıldığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler: insan hakları
Nefret