25/04/2018 | Yazar: Kaos GL

Sanatçı, yazar ve araştırmacı Tayfun Serttaş’ın Maryam Şahinyan arşivi, 27 Nisan–26 Mayıs tarihleri arasında Pilevneli Galeri’de yeniden sergilenecek.

Yeniden Maryam Şahinyan Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Sanatçı, yazar ve araştırmacı Tayfun Serttaş’ın Maryam Şahinyan arşivi, 27 Nisan–26 Mayıs tarihleri arasında Pilevneli Galeri’de yeniden sergilenecek.

Sanatçı, yazar ve araştırmacı Tayfun Serttaş’ın 2011’de Salt Galata’da izleyici ile tanıştırdığı Maryam Şahinyan arşivi, 27 Nisan–26 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da bulunan Pilevneli Galeri’de yeniden sergilenecek. ‘FLASHBLACK’ isimli sergi Maryam Şahinyan arşivinin en geniş hali.

Şahinyan’ın gözünden tarihsel bir kesit

1911 yılında Sivas’ta doğan Maryam Şahinyan henüz küçük bir çocukken tanıklık ettiği 1915’in ardından ailesi ile birlikte İstanbul’a göç etmiş. Eğitimini bırakan Maryam Şahinyan İstanbul’da fotoğrafçı olan babasının yanında çalışmaya başlıyor ve 1937 yılından itibaren de fotoğraf stüdyosundan elde ettiği gelirle ailesini geçindiriyor.

1996 yılında hayatını kaybeden Maryam Şahinyan’ın Foto Galatasaray’da çekmiş olduğu fotoğraflar hem kentin belleğini, hem bir dönemi hem de bu tarihsel kesiti bir kadının görmeyi tercih ettiği biçimde seyircilere sunuyor.

Şahinyan’ın objektifine kimler takılmadı ki… Çocuklar, köyden kente göçenler, işçiler, ikili cinsiyetten taşanlar…

Köken tartışmaları sürerken Maryam Şahinyan

Pilevneli Galeri, Tayfun Serttaş’ın yeniden Maryam Şahinyan arşivine dönmesinin keyfi değil kimlik/köken tartışmalarının yoğunluğuna ve etkisine bağlıyor. Pilevneli Galeri, “Türkiye modernleşmesinin farklı katmanları süresince sayısız kere yıkılıp yeniden inşa olagelen toplumsal normlar, kimsenin kesin aidiyet bildiremediği bir kültürel muğlaklığın da önünü açmıştır. Buradaki temel sorun her yeni katmanın, bir önceki katmanı inkâr ve yok sayma eğiliminde aranmalıdır. Hâlbuki kültürün bekası, içerisinde yeşerdiği bütün olguları kaydetme, koruma ve yansıtma yeteneğine bağlıdır” diyor. Ve Stüdyo fotoğrafçılığı gibi erkek tekelindeki bir mesleği 60 sene boyunca kesintisiz olarak sürdüren Maryam Şahinyan’ın Cumhuriyet tarihinin görsel açıdan ulaşılması son derece zor bir kesimini kadrajına alması ile bu çelişkilere bir ışık tuttuğuna dikkat çekiyor.

Sergi hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili yazılar:

Maryam Şahinyan’ın objektifinden; gacılar, seviciler, geyler


Etiketler: kültür sanat
İstihdam