24/04/2023 | Yazar: Kaos GL

Kadıköy’deki Yeşil Sol Parti Bahar Şenliği’nde konuşan İstanbul Milletvekili Adayı Hakan Öztürk “LGBTİQ+’lar gökkuşağı bayrağını taşımaya çalışıyorlar, her yerde mücadelelerini veriyorlar” dedi.

Yeşil Sol Parti Adayı Öztürk: LGBTİQ+’lar her yerde mücadele veriyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Adayı ve Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda Yeşil Sol Parti Bahar Şenliği’nde konuştu.

Öztürk, akşam saatlerinde Kadıköy’deki Yoğurtçu Parkı’nda gerçekleştirilen Yeşil Sol Parti Bahar Şenliği’ne katıldı. Binlerce kişi, Yeşil Sol Parti bayraklarıyla alandaydı. Halaylar kuruldu, şarkılar söylendi, Yeşil Sol Parti’nin İstanbul Milletvekilleri tanıtıldı. Öztürk, Şenlik’te sahnede bir konuşma yaptı.

Kendisini dinleyen coşkulu kitleye “Hepinizin yüzünde mücadelenin ışığını görüyorum” diyen Öztürk “Bu ışığı ve mücadeleyi parlamentoya taşıyacağız. O parlamentonun güçlü olmasından bahsediyorlar. O parlamentonun güçlü olabilmesi için en başta, Kürt milletvekilleri konuştuğu zaman kardeş Kürt halkının diliyle, yani Kürtçe’yle konuşulmuş diye kayda geçmiş olmalıdır orası. ‘Bilinmeyen bir dille’ değil!” diye konuştu.

Sözlerine devam eden Öztürk, “İkincisi, işçi sınıfının örgütleri o parlamentoda yer almadan o parlamento güçlü olamaz. Sürekli grevlerle ilgili yasak kararları veriliyor. İşçi sınıfı o parlamentoya gitmeli, o masaya vurmalı, o yasakları tek tek söküp atmalıdır. Hiçbirisini kabul etmediğini o kürsüye vura vura söylemelidir.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Sözleşmesi vurgusu

Kadınların ve LGBTİ+’ların eşitlik ve özgürlük mücadelelerine değinen Öztürk, “Kadın kardeşlerimiz inanılmaz bir mücadele veriyorlar. Kadın cinayetlerine, tacizlere, kadına yönelik şiddete karşı çıkıyorlar. LGBTİQ+’lar gökkuşağı bayrağını taşımaya çalışıyorlar, her yerde mücadelelerini veriyorlar. Biz diyoruz ki, kadınlar örgütlü gücüyle, sesiyle, isyanıyla o mecliste yer alırsa kimse İstanbul Sözleşmesi’nden ‘çekildik’ demeyi aklından dahi geçiremez!” dedi.

Öztürk, sözlerini şöyle bitirdi:

“Çok büyük sorunlarla karşı karşıyayız. Çok tehlikeli bir iktidarla karşı karşıyayız. Çok despot bir iktidarla karşı karşıyayız. Tek adam rejimiyle karşı karşıyayız. Ama şu elimin parmaklarını görüyorsunuz ya arkadaşlar. Bu elimin parmakları yumruk olup birleşirse o tek adam rejimini tek yumrukla devirebiliriz.Tek yürek olarak devirebiliriz. Tek vücut olarak devirebiliriz!”


Video Haber İkon  İlgili Video:


Etiketler: insan hakları, kadın, çalışma hayatı, siyaset, onur yürüyüşü
İstihdam